بلاگ

۷ گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

جایگاه فراوانی در زندگی های امروزی کجاست؟ چگونه آن را در زندگی شخصی و اقتصاد فردی خودم به اجرا درآورم؟ چگونه در کسب و کارم فراوانی و برکت را داشته باشم؟

اینان پرسش هایی هستند که حتما در زندگی روزمره امروزی ذهن شما را به خود درگیر کرده است و به دنبال جواب هستید. شما هم مانند همه انسان ها قطعا دوست دارید فراوانی را در همه ابعاد زندگی خود تجربه کنید. مقاله زیر پاسخی است کامل و کارآمد به همه پرسش های شما. لطفا با دقت و تمرکز آن را مطالعه کنید و حتما نظر و تجربیات خودتان از فراوانی را با ما به اشتراک بگذارید.

 


سرفصل‌ها:

• بخش ١: تعریف فراوانی
• بخش ٢: سبک جدید زندگی
• گام اول : ایمان و یقین
• گام دوم : شادی و آرامش
• گام سوم : تفکر و تکلم آگاهانه از فراوانی
• گام چهارم : سپاسگزاری از خداوند
• گام پنجم : پذیرش‌ها
• گام ششم : موهبت خلق کردن
• گام هفتم : سهیم شدن با دیگران 

 


بخش ١: تعریف فراوانی

فراوانی یکی از قلمروهای وسیع و بی‌انتهای خداوند است که از ابتدای خلقت آن را برای انسان جاری کرده است. همچون رودی خروشان است که می‌خروشد و جریانی عظیمی از شادی، ثروت، سلامتی، برکت، نعمت، آرامش و معنویت را برای انسان به ارمغان می‌آورد.

کل اساس هستی بر پایه فراوانی بنا شد، از تک‌سلولی که تکثیر شد و جهانی به وجود آمد تا درختان و آب‌های روی زمین تا تشکیل و تکامل جنین که با قانون تصاعد تبدیل به نوزادی دلنشین می‌شود.

اگر فقط یک هسته سیب را بکارید به شما درختی از سیب‌های فراوان می‌دهد. کاشت دانه‌ای گندم، صدها گندم را تولید می‌کند.

اکسیژنی که نفس می‌کشید دوباره به اکسیژن تبدیل می‌شود. خودتان را بنگرید شما هر ۱۲۰ روز یکبار نو و تازه می‌شوید و سلول‌ها از نو ساخته می‌شوند.

برگ درختانی که در پاییز فرو می‌ریزد دوباره در بهار زیبا جوانه می‌زند. آبی که بر زمین خشک می‌بارد دوباره به آب و ابر و باران تبدیل می‌شود و آبادانی به بار می‌آورد. دریاها و رودخانه‌ها جاری و خروشان هستند و چرخه آب و آبادانی مدام تکرار می‌شود. حیوانات، ماهیان، پرندگان و همه جانداران زمین مدام زاد و ولد می‌کنند و تکثیر می‌شوند.

شهرها و کلان‌شهرها مدام وسیع‌تر و بزرگ‌تر می‌شوند. خانه‌ها و آپارتمان‌ها در تعداد زیاد در کنار هم ساخته می‌شوند. فروشگاه‌های مواد غذایی و سوپرمارکت‌ها مالامال از انواع جنس و کالا و مواد غذایی هستند.

banner - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

هزاران مدل از لباس و پوشاک در پاساژها و بوتیک‌ها برای انتخاب شما گذاشته ‌شده‌اند. میلیون‌ها خودرو در خیابان‌ها و ترافیک‌ در کنار هم ایستاده‌اند. تکنولوژی ساخت محصولات و صنایع و لوازم الکترونیکی و استفاده از اینترنت روز به روز گسترش پیدا می‌کند، اختراعات و اکتشافات بشری هر روز مسیر تازه‌ای را برای راحتی و آسایش زندگی بشری می‌پیماید؛ و هزاران مثال دیگر که می‌توانید در اطراف خودتان پیدا کنید. آیا اینان همه نشانه فراوانی در وسعت پهناور زندگی نیست؟

زمین روز به روز بر وسعت خویش می‌افزاید و بر تعداد همه آنچه که در اطرافتان است مدام اضافه می‌شود. آیا اینان فراوانی و نعمت نیست؟ در هر طرف که بنگرید می‌توانید نشانه‌های بسیاری از فراوانی خداوند را در عصر جدید زمین ببینید.

حتما می‌پرسید پس جایگاه فراوانی در زندگی من کجاست؟ چگونه آن را در زندگی شخصی و اقتصاد فردی خودم به اجرا درآورم؟ چگونه در کسب و کارمان فراوانی و برکت را داشته باشیم؟

خبر خوب این است که چون فراوانی همیشه موجود بوده و هست و خواهد بود؛ پس همیشه و برای همگان قابل استفاده است، فقط برای ورود به سرزمین فراوانی و تجربه آن در زندگی عصر جدید، باید آمادگی کسب کنید و تغییراتی را انجام دهید.

چرا که تمرکز و نگرش فعلی انسان‌های مدرن امروزی با وجود همه گسترش‌ها و توسعه‌ها بر کمبود و فقدان بنا گذاشته شده است، آن هم به دلیل اعمال محدودیت و گسترش ترس و برنامه‌ریزی مغزی است که بر روی ما صورت گرفته است.

برای ایجاد تغییرات و آمادگی لازم است تا نگرشی متفاوت از زندگی و عملکردی پیشرفته‌تر از گذشته داشته باشید. هر کسی آماده دریافت باشد و بخواهد که در فراوانی خداوند زندگی کند، برایش فراهم است و به این سرزمین وارد می‌شود.

 

 


 

بخش ٢: سبک جدید زندگی

زندگی عصر جدید در فراوانی که نامش را سبک جدید زندگی می‌گذاریم چندین روش و شرط دارد که برای هر کدام باید خود را آماده کنید تا از آن‌ها در شیوه جدید زندگی استفاده کنید.

در سبک جدید زندگی شما نمی‌توانید مانند گذشته فکر، رفتار و عمل کنید و توقع نتایج جدید و تغییرات اساسی در زندگی داشته باشید. اگر در کمبود و فقدان زندگی کرده‌اید و مدام بر آن متمرکز بوده‌اید و از آن صحبت می‌کردید نمی‌توانید به همان شیوه گذشته رفتار کنید و انتظار داشته باشید تا در زندگی‌تان فراوانی به وجود آید.

لطفاً به این جمله توجه کنید:

«برای زندگی در سبک  جدید، باید شیوه و متد جدیدی داشته باشید تا تغییراتی رخ دهد و نتایج جدید که فراوانی است حاصل شود»

انجام کارهای همیشگی و عملکرد بر اساس تفکرات گذشته ما را به همان نتایج ناکام قبلی می‌رساند. نمی‌توانید در باتلاق زندگی گذشته دست‌وپا بزنید و توقع تجربه دلنشین زندگی جدید در ثروت و فراوانی را داشته باشید.

تکرار تفکرات قدیمی که سال‌ها با شماست و همچنین تجربه ترس‌های همیشگی و نگرشی همانند قبل داشتن، شما را به سطح جدید از زندگی و تجربه برکت و فراوانی خداوند نمی‌رساند. برای بودن در فراوانی باید از ترس‌ها بگذرید، خودتان را عمیقا دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش و اهمیت قائل شوید.

هرگز آدرس سرزمین جدید به انسان‌های ترسو و گرفتار در گذشته و بی‌ارزشی داده نمی‌شود. این سطح، سطحی فراتر از مدل قبلی زندگی شماست و ورژنی بالاتر از خود اکنون شما را لازم دارد. برای ورود به آدرس جدید باید انسان جدیدی باشید:

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی

 

 

 

نگرش طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

 

 

حال چگونه به عالم فراوانی خداوند در این سبک جدید وارد شویم و زندگی جدید خودمان را آغاز کنیم ؟

برای ورود به سبک زندگی جدید گام های زیر  را با دقت بخوانید و نکات آن را تمام و کمال انجام دهید تا از نتایج آن شگفت‌زده شوید.

 


 

گام اول : ایمان و یقین

اولین شرط ورود و تجربه برکت و فراوانی ایمان و یقین شما به خداوند است.

خدای درون ذهن شما از پس چه کارهایی بر می‌آید؟ یا شاید هم بر نمی‌آید؟ چه چیزهای را می‌توانید به او بسپارید و چه کارهایی را حتما باید خودتان انجام دهید تا درست از آب درآید؟

آیا خدای درون ذهن‌تان با پول و ثروت میانه خوبی دارد؟ آیا می‌تواند همه کارها را درست و بجا انجام دهد یا باید حتما خودتان آن را انجام دهید؟

بهتر است تعریف از خداوند در ذهن‌تان را دوباره بسازید اما این بار به شیوه‌ای درست و اصولی. همه کارها و امورات به دست خداوند جاری می‌شود و شما تنها شاهد و ناظری هستید بر تصمیم و اراده خویشتن.

به راحتی و با اطمینان صد در صد کارها را به خداوند (خداوند جدیدی که در ذهنتان ساختید که می‌تواند همه کارها را به درستی انجام دهد) بسپارید و نتایج آن را مشاهده کنید.

خداوند می‌تواند پول بسازد، می‌تواند مشکلات را حل کند، می‌تواند چاره‌ای بر درد و رنج‌تان باشد، میتواند سلامتی‌تان را بازگرداند، اما اگر بتوانید کارها را به او بسپارید و خودتان را از چاره‌جویی و چگونگی انجام کارها رها کنید.

لازم نیست به خداوند بگویید که چگونه کارها را انجام دهد یا از چه روشی استفاده کند. شما همیشه درگیر روش‌ها و شیوه‌ها بودید و این سیستمی است که به شما یاد داده‌اند، اما خداوند نیازی به راه و چاه‌ محدود ذهن شما ندارد.

خداوند هزاران راه و شیوه بلد است که حتی به ذهن شما هم نمی‌رسد اگر تنها بتوانید اعتماد کنید و راه‌حل‌ها را به خداوند بسپارید.

و مولانا چه زیبا می‌گوید که :

    تو مبین که بر درختی یا به چاه      

تو مرا بین که منم مفتاح راه

 

یک مثال عینی از زندگی روزمره خودمان بزنیم؛ یکی از راه‌حل‌های ذهنی همه افراد برای دریافت پول، گرفتن وام بانکی و ایجاد بدهی است که این روش در راه‌حل‌های خداوندی موجود نیست و این تنها روشی از ذهن محدود و برنامه‌ریزی شده شماست برای دریافت پول که مدام و هر روز تکرارش می‌کنید.

وقتی نمی‌توانید کارها را با خیال راحت به خداوند بسپارید و مدام روش و مسیر تعیین می‌کنید، خداوند چه کاری می‌تواند برای شیوه محدود و دردناکی که انتخاب کرده‌اید انجام دهد؟ و بعد از خدا می‌نالید که چرا بدهکار هستید!!!

آن‌قدر پروسه تعیین روش را تکرار می‌کنید تا بالاخره روزی از خستگی و درماندگی خود را به دست خداوند بسپارید و تسلیم شوید. آنگاه به خداوند و شیوه‌ها و کارهایش ایمان می‌آورید و خود را در آغوش او رها می‌کنید.

پروین اعتصامی شعری زیبا از اعتماد بر حکمت‌های خداوند و تسلیم بودن به درگاه او دارد. شعر درباره پیرمرد بیچاره و مفلسی است که در مشکلات زندگی خود درمانده است و تقاضای گشودن گره از کارش را دارد، وقتی گره از دستمال پر از گندمش باز می‌شود و گندم‌ها بر زمین می‌ریزد با گله و شکایت به خدا می‌گوید:

بانگ بر زد، کای خدای دادگر                         

چون تو دانایی، نمی‌دانی مگر

 

سالها نرد خدایی باختی                             

این گره را زان گره نشناختی

 

این چه کار است، ای خدای شهر و ده           

فـرق‌ها بود این گره را زان گره

 

من ترا کی گفتم، ای یـار عزیـز                     

کاین گره بگشای و گندم را بریز

 

ابلهــی کردم که گفتم، ای خدای                 

گر توانی این گره را برگشای

 

آن گـره را چون نیارستی گشـود                 

این گره بگشودنت، دیگر چه بود

 

من خداوندی ندیدم زین نمط                       

یک گره بگشودی و آن‌هم غلط

 

وقتی پیرمرد بر روی زمین می‌نشیند تا گندم‌ها را از خاک بردارد، کیسه‌ای زر را پیدا می‌کند و به حکمت خداوند پی می‌برد و از حرف‌های نسنجیده و نامربوطی که به خداوند زده است پشیمان می‌شود و می‌گوید:

سجده کرد و گفت کای رب ودود           

من چه دانستم ترا حکمت چه بود

 

هر بلائی کز تو آید، رحمتی است         

هر که را فقری دهی، آن دولتــی است

 

زان به تاریکی گذاری بنده را               

تا ببیند آن رخ تابنده را

 

تیشه، زان بر هر رگ و بندم زنند           

تا که با لطف تو، پیوندم زنند

 

گر کسی را از تو دردی شد نصیب       

هم، سرانجامش تو گردیدی طبیب

 

هر که مسکین و پریشان تو بود         

خود نمی‌دانســت و مهمان تو بود

 

من به مردم داشتم روی نیاز             

گرچه روز و شب در حق بـود باز

 

من بسی دیدم خداوندان مال             

تو کریمی، ای خدای ذوالجلال

 

بر در دونان، چو افتادم ز پای               

هم تو دستم را گرفتی، ای خدای

 

گندمم را ریختی، تا زر دهی               

رشته‌ام بـردی، که تا گوهر دهی

 

در پریشانی‌ها و نابسامانی‌های زندگی به حکمت‌های پیدا و پنهان خداوند ایمان داشته باشید و به جای رو زدن به این و آن و تقاضای بیهوده داشتن از کمک و یاری بندگان، به آفریننده بندگان روی آورید و بر خداوند کارساز و بنده‌نواز اعتماد کنید و بدانید خداوند آفریننده جهان و شما بهترین همراه و یاور شما در همه لحظات زندگی‌تان است.

همه امورات جهان با نظمی حیرت‌آور در حال انجام است؛ چگونه ممکن  است شما به حال خود رها شده باشید در بی‌نظمی‌ها و آشفتگی‌های زندگی؟! مطمئن باشید آفریدگارتان به کوچک‌ترین و ریزترین جزییات و امورات زندگی شما آگاه و داناست و آن را بهترین شیوه حل خواهد نمود تنها اگر رها و تسلیم باشید.

مولانا می‌گوید :

هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر               

آرام‌تر از آهو، بی باک تر از شیـرم

 

هر لحظه که می کوشم در کار کنم تدبیر         

رنج از پی رنج آید، زنجیر پی زنجیر

 

یقین داشته باشید در تسلیم و رهایی به درگاه خداوند معجزاتی نهفته است که تاکنون ندیده‌اید و هر چه بر ایمان خود بیافزایید؛ در فراوانی و نعمت بیشتری قرار می‌گیرید و در اینجا به آیه‌ای پر مفهوم از قرآن اشاره می‌کنیم :

«  یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا آمِنُوا (آیه ۱۳۶ سوره نساء)     

ای کسانی که ( به زبان ) ایمان آورده‌اید، ( به حقیقت و از دل هم ) ایمان آورید »

 

ایمان بیاورید به خداوند جهانیان

 

2 طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی


 

گام دوم : شادی و آرامش

دومین شرط ورود به دنیای فراوانی شادی و آرامش است. داشتن آرامش حتی در طوفان‌های زندگی، هنری است که در گذشته اکثر اجداد و خاندان‌تان بلد بودند و از آن استفاده می‌کردند. در هر شرایط و هر موقعیتی سعی کنید از دریچه آرامش خود دور نشوید و خود را به آرامش داشتن و آرام بودن دعوت کنید.

در طول روز موقعیت‌ها و لحظات بسیاری می‌توانید تجربه کنید که برای نداشتن آرامش بهترین بهانه را به شما می‌دهد. اما انتخاب آگاهانه شما در چگونه واکنش نشان دادن و خاتمه دادن به آن وضعیت و موقعیت می‌تواند حس عمیق آرامش را به شما برگرداند.

تکنیک‌ها و روش‌های بسیاری برای بازگشت به حالت عادی و نرمال رفتاری، در کتاب‌ها موجود است، از هر کدام که راحت هستید و به فاز شما می‌خورد می‌توانید استفاده کنید.

اما بهترین روش، تنفس عمیق و آرام همراه با شمردن نفس‌ها است که می‌تواند شما را از موقعیت واکنش شدید به موقعیت واکنش ضعیف یا نداشتن واکنش هدایت کند.

آگاه بودن از اینکه در این لحظه و در این زمان چگونه رفتار می‌کنم؛ آیا به رفتارم آگاه هستم یا از روی ناآگاهی و بر اساس پیش‌فرض‌های همیشگی ذهن ناخودآگاه رفتار می‌کنم، کمک بسیار بزرگی برای حفظ آرامش شماست.

آگاه بودن از هر لحظه گذران و لذت بردن از هر دمی که آن را می‌گذرانید برایتان شادی و آرامشی وصف‌ناشدنی به ارمغان می‌آورد. به هر کاری که در حال انجامش هستید توجه کنید و از هر لحظه انجام آن کار و سپری شدن لحظات انجام آن لذت ببرید و در حالت خوشی لحظه خود را سپری کنید. هر لحظه از زمان شما بسیار مهم است و باید هر لحظه را در شادی و خوشی بگذرانید.

4 بودن در لحظه طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

از انجام کارهایی که حس خوب و شادمانی به شما نمی‌دهد پرهیز کنید؛ چون لحظات شما بسیار ارزشمندتر از آن هستند که با حال بد و بی‌نشاطی و حس اجبار و بی‌میلی به انجام کار طی شوند. اگر هر لحظه شما به اندازه الماسی گران‌بها ارزش داشته باشد چگونه از آن محافظت می‌کنید و آن را می‌گذرانید؟

وقتی به هر لحظه خود آگاه باشید، به زودی شادی و آرامش را می‌یابید و وقتی در آرامش باشید فراوانی هم از راه می‌رسد. این دو یار و همراه همیشگی هم هستند.

 


 

گام سوم : تفکر و تکلم آگاهانه از فراوانی

سومین شرط ورود به سرزمین برکت خداوند تفکر و تکلم آگاهانه از فراوانی است

کلام و تفکرات مداوم شما راجع به چه چیزیست؟

چه ترس‌ها و اضطرابی را همیشه تجربه می‌کنید؟

این روزها چه چیزی نُقل مجلس خانوادگی‌تان هست؟

بیشترین موردی که هر روز از آن صحبت می‌کنید چیست؟

چه چیزی در نقطه تمرکز هر لحظه شماست که از آن با خودتان و با دیگران در مورد آن صحبت می‌کنید؟

پاسخ پرسش‌ها را در برگه‌ای برای خودتان یادداشت کنید. جواب ۵ پرسش بالا موضوعات مورد تمرکز و مهم شماست که هر روزه و هر لحظه یا به آن فکر می‌کنید یا در مورد آن صحبت می‌کنید و کائنات برای شما چیزی را فراهم می‌کند که بیشترین توجه و تمرکز را بر آن دارید.

دوباره پاسخ‌های خودتان را بررسی کنید و ببینید از کائنات برای زندگی خود چه چیزهایی را درخواست می‌کنید؟!

از این به بعد به خودتان قول دهید که مواظب افکار، کلام و اعمالم هستم و از هر چیزی که به فراوانی خداوند مربوط نمی‌شود حرف نمی‌زنم و تفکر  نمی‌کنم و عملی برخلاف فراوانی انجام نمی‌دهم.

باید خودتان را عمداً در این وادی هُل دهید؛ کلامی نگویید که شما را از این وادی دور کند. افکار و ترس‌های‌تان را در مورد نبود و کمبود و فقدان دور بریزید؛ چگونه می‌شود در دنیایی که بر اساس فراوانی طرح شده است شما در کمبود زندگی کنید مگر اینکه خودتان را با افکار و ترس‌ها محدود کرده باشید.

ترس‌ها شما را در سطح پایین زندگی نگه می‌دارند و اجازه رشد و پیشرفت به شما نمی‌دهند. ترس‌هایی که از بچگی با شما مانده و مدام تکرار می‌شود نمی‌گذارند شما سطحی فراتر از اکنون خود را تجربه کنید و در سر جای خود دست‌وپا می‌زنید و می‌شود همان ساحل امنی که شجاعت ترکش را ندارید.

وقتی در حالت ترس هستید در حالت بقا باقی خواهید ماند و تنها چند لقمه نان و زندگی بخور و نمیر برایتان کفایت می‌کند و نوری در زندگی‌تان جاری نیست که شما را به حد اعلای انسانیت و اشرف مخلوقاتی برساند.

وقتی از سد ترس‌ها عبور کنید تازه روی خوش زندگی را خواهید دید و سطوح بالاتر تجربه زندگی برایتان یک به یک باز می‌شود.

بیایید یک مثال را بررسی کنیم تا به ترس‌ها و افکار محدود خودمان پی ببریم: پول همانند اکسیژن هوا؛ خلقت و تجلی خداوند بر زمین است. آیا تاکنون برای اینکه اکسیژن هوا کم نشود دعا و درخواستی داشته‌اید؟ یا نگران کمبود اکسیژن در نفس بعدی‌تان بوده‌اید؟  همیشه از بودن اکسیژن مطمئن هستید و به راحتی نفس می‌کشید و می‌دانید که اکسیژن هوا در فراوانی است و مدام تولید می‌شود و به شما می‌رسد؛ پس نگران نفس‌های بعدی‌تان نیستید.

پس چرا نمی‌توانید راجع به پول و ثروت اینگونه مطمئن باشید؟ چون ذهن شما راجع به پول برنامه‌ریزی شده است و برای اینکه بر کمبود و نبود آن تمرکز کنید هزاران برنامه و محدودیت و ترس به مغزتان ارسال کرده‌اند؛ که این کار را راجع به اکسیژن هوا نکرده‌اند.

رهایی از ترس طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

بدانید ترس از نداشتن پول، نداشتن پول را برایتان رقم میزند. شکایت از کمبود پول و ثروت و سلامتی، کمبود آنان را برایتان فراهم می‌بیند. پس چرا عمداً از وفور و فراوانی صحبت نکنیم؟؟؟ خبر خوب این است که شما می‌توانید به راحتی و به آسانی ترس‌ها و تفکرات محدود از پول و همه چیزهای مهم دیگر را در درون خودتان پیدا کنید و آن‌ها را با اصل فراوانی و برکت جاری در زمین جایگزین کنید.

مثالی دیگر از طبیعت را بررسی کنیم، طبیعت همیشه آموزگار بسیار خوبی برای انسان‌هاست و درس‌های بزرگی درون خود نهفته دارد؛ تاکنون پرنده‌ای را دیده‌اید که نگران دانه خود باشد و از نبود دانه و روزی فردا بترسد؟ همیشه در حال جنب‌وجوش و آواز خواندن هستند و تا از خواب برمی‌خیزند آواز سر می‌دهند و روز خود را جشن می‌گیرند. چون ترسی از نبود و کمبود روزی ندارند و همیشه می‌دانند که دنیا بر اساس فراوانی است و دانه هر روزه آن‌ها تأمین است. پس چرا شما هر روز پس از بیداری به‌جای نگرانی، جشن نمی‌گیرید و شاد نیستید؟

از امروز به بعد خود را غنی و ثروتمند و سلامت بدانید و با اعماق وجودتان و قلب‌‌تان آن را حس کنید و این تفکر زیبا را در کلام و رفتارتان نشان دهید. همیشه این سه پند بزرگ و کهن را برای خودتان تکرار کنید: افکار نیک، پندار نیک، کردار نیک

 

5 پندار نیک طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی


 

گام چهارم : سپاسگزاری از خداوند

چهارمین شرط ورود شکرگزار و سپاسگزار بودن از خداوند است

اگر در طول زندگی‌تان شکرگزار نبوده‌اید پس در قلمرو فراوانی خداوند جایی نداشته‌اید و شما به‌جای شکر بر کفر متمرکز بوده‌اید. چگونه؟

اگر مدام شکایت و گله می‌کنید از وضعیتی که هم اکنون دارید مثل بیماری که دچارش هستید و برای دیگران توضیحات زیادی از وضعیت رنج‌آور و اسفناک خود دارید، شکری به‌جا نیاورده‌اید.

اگر مدام غر می‌زنید و غر می‌زنید و در حال پیدا کردن عیوب و اشکالات و نقدهایی از زندگی خود هستید شکرگزار نیستید. اگر توجه و تمرکز زیادی بر مشکلات، کاستی‌ها، نداری‌ها و کمبودها و فقدان‌های زندگی خود می‌کنید شما سپاسگزار نیستید.

آیا تاکنون از اینکه زنده هستید و زندگی می‌کنید خدا را شکر کردید؟

آیا برای تجربه زندگی مادی سپاسگزار خداوند بوده‌اید؟

خودتان را از این جو گله و شکایت کردن مداوم از زندگی رها کنید و از جماعتی که همه به دنبال هم بدون تفکر راه می‌روند و دروغ می‌گویند و مدام گله می‌کنند و غر می‌زنند، جدا شوید و به سرزمین جدید خداوند و آدمیان به اوج رسیده در فراوانی و سپاسگزاری و آرامش بپیوندید.

عدم تقلید از دیگران طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

پیامبران و راهنمایان همیشه از شکرگزاری خداوند گفته‌اند و در کتاب‌های آسمانی خویش مداوم بر سپاسگزاری و شکر بر نعمت تأکید کرده‌اند:

« لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ (سوره ابراهیم آیه ۷)      

همانا اگر شکر کنید، قطعاً (نعمت‌هاى) شما را مى‌افزایم »

و نیز عرفا و شاعران پارسی شیرین سخن درس‌ها و پندهای بسیاری از شکرگزاری دارند:

شکرِ نعمت، نعمتت افزون کند       کفر، نعمت از کفت بیرون کند

 

سعدی پرآوازه شیرازی، هر نفس را نعمتی می‌داند و شُکر بر هر نفس را واجب می‌شمارد و بر هر دم و بازدم خویش شکری واجب می‌گزارد که این مرحله پیشرفته‌ترین و عالی‌ترین مقام شکر خداوند است. سعدی می‌گوید:

« منّت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت. هر نفسی که فرو می‌رود ممدّ حیات است و چون بر می‌آید مفرّح ذات. پس در هر نفسی دو نعمت موجود است و بر هر نعمتی شکری واجب.

از  دســت  و  زبــان  کـــه  بــرآید         

کز عهدهٔ شکـرش به درآید

 

بنده همان به که ز تقصیر خویش       

عذر به درگـاه خدای آورد

 

ور نه سـزاوار خداوندیـش               

کس نتواند که به جای آورد»

 

شکرگزاری را عادت هر روزه و هر لحظه خود کنید و از تجربه‌ای فراتر از آنچه تاکنون بوده لذت ببرید. شکرگزاری شما را تنظیم می‌کند تا ایستگاه رادیویی خداوند را بگیرید و به آن گوش جان فرا دهید.

می‌توانید هر روز پس از برخاستن از خواب ۱۰ مورد را انتخاب کنید و برایش شکرگزاری کنید؛ مثل خداوندا سپاسگزارت هستم که چشم بینایی دارم که می‌توانم این یادداشت فراوانی را بخوانم و زندگی در فراوانی را انتخاب کنم.

هزاران مورد برای شکرگزاری از خودتان، شرایط بدنی و سلامت‌تان، زندگی‌تان، خانه و کاشانه‌تان، بچه‌ها و همسر و دوستانتان، شغل و تخصص‌تان، خدمات و سرویس‌هایی که می‌گیرید، تفریحات و سرگرمی‌ها، طبیعت زیبای خداوند، حیوان خانگی‌تان و …. می‌توانید پیدا کنید که هر روز آن‌ها را یادداشت کنید و بابتش سپاسگزار باشید.

 حس خوب داشتن و غنی بودن و سپاسگزار بودن را هر روزه با نوشتن آن‌ها تکرار کنید تا به منبع بی‌انتهای آفرینش متصل شوید. نعماتی که از این اتصال به شما می‌رسد شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

5 شکرگزاری طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

 


 

گام پنجم : پذیرش‌ها

پنجمین شرط بودن در وادی فراوانی خداوند پذیرش‌هایتان است

در زندگی خود هر آنچه را که بپذیرید برایتان رخ خواهد داد. زندگی اکنون شما مجموعه‌ای از پذیرش‌های شماست.  شما چیزی را به دست می‌آورید که می‌پذیرید و جهان تنها به پذیرش‌های شما واکنش نشان می‌دهد. پذیرش‌های خودتان را بررسی کنید.

مثلاً هیچ‌کس برای شغل درجه پایین با حقوقی کم خود را معرفی نمی‌کند و هیچ‌گاه مستقیماً نمی‌گویید من شغل بدی را می‌خواهم، اما شما بر اثر القای محیط جامعه و مدرسه می‌پذیرید که انسان بی‌لیاقتی هستید و شایستگی یک شغل خوب و پردرآمد را ندارید؛ پس کائنات همان را به شما می‌دهد که پذیرفته‌اید.

این جهان مثل آینه عمل می‌کند و همان تفکرات و پذیرش‌های خودتان را به شما برمی‌گرداند. وقتی هر روزه با ترس و نگرانی و محدودیت و فقدان روزتان را شروع می‌کنید همه این انرژی‌ها در آینه به شما باز می‌گردد و به نظرتان آن روز چه روزی می‌شود؟!! و اگر برعکس عمل کنید و هر روز خود را جشن بگیرید، خود را شاد و پرانرژی نشان دهید، در سطح بالای شکرگزاری باشید و خود را غنی و ثروتمند بدانید، در آینه به شما چه باز می‌گردد؟

ابتدا خودتان را بپذیرید، بعد همه توانایی‌ها و استعدادهای خود را بپذیرید. بپذیرید همه کمی و کاستی‌های زندگی‌تان برای رشد و ارتقا شما لازم بود و بپذیرید همه اتفاقات زندگی‌تان درست و بجا و به موقع بوده است و هیچ اشتباهی رخ نداده است. خودتان را بابت هر اشتباه و خطایی ببخشید و ارزش وجودی خودتان و همه موهبت‌های الهی که به شما ارزانی شده است را بپذیرید و شکرگزار آن باشید.

7 پذیرش طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

دیگرانی را که در این مسیر همراه شما بوده‌اند و درس‌ها و عبرت‌هایی برای شما داشته‌اند را نیز ببخشید و آن‌ها را رها کنید. بپذیرید که حضور برخی از آن‌ها باعث شد شما رشد کنید و به عقب بازنگردید. 

بپذیرید که ارزشمند و با عظمت هستید و قدرت‌های زیادی درون شما قرار داده شده است که با پذیرش‌تان به آن‌ها مسلط می‌شوید. بپذیرید که خدا می‌خواهد شما در فراوانی زندگی کنید و ثروتمند باشید. درک کنید و بدانید که شما لیاقت فراوانی و ثروتی که به شما داده شده است را دارید و بپذیرید که غنی و ثروتمند و با شکوه هستید. با پذیرش‌هایتان راه را برای جریان انرژی فراوانی و برکت خداوند در زندگی‌تان باز می‌کنید.

پذیرش فراوانی طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

 


 

گام ششم : موهبت خلق کردن

شما به عنوان انسان که روحی از خدا در شما دمیده شده است پا به این عرصه خاکی گذاشتید و بدانید که خداوند در شما نیرویی جادویی و موهبتی الهی قرار داده است که می‌توانید شرایط و زندگی‌تان را خلق کنید.

هر آنچه را که بپذیرید و برای خودتان متصور شوید آن را خلق می‌کنید؛ همان‌طور که در بخش قبل گفتیم جهان چون آینه است و افکار و پذیرش‌های شما را به شما برمی‌گرداند.در حقیقت جهان چیزی را به نمایش می‌گذارد که خود خواسته‌اید و طلب کرده‌اید؛ پس این نیروی جادویی خلق شماست که افکار شما را به شرایط مادی تبدیل کرده است.

شاید بگویید چه کسی آن‌قدر احمق است که شرایط بد و مریضی و ورشکستگی را برای خود بخواهد و میگویید من هرگز بیماری را برای خودم نخواسته‌ام یا بی‌پولی و ورشکستگی و آوارگی را.حرف شما درست است اما این‌ها افکارِ سطحی شماست؛ برگردید و به اعماق ذهن‌تان و ترس‌ها و نگرانی‌های هر روز‌تان بنگرید.

حتما با این برخورد کرده‌اید که به خودتان بگویید نکند سرما بخورم و درجا سرما خورده‌اید

یا ترسیده‌اید که نکند این کاری را که شروع کرده‌ام زمین بخورم و بدهکار شوم و دقیقه همین اتفاق افتاده است.

یا گفته‌اید خدایا بچه مریض نشود و شده است چون شما بر مریضی کودکتان تمرکز کرده‌اید نه سلامت او

احساسات قوی و قدرتمندی که هنگام ترس‌ها و اضطراب و نگرانی دارید و تکرار افکاری که مدام به آن‌ها فکر می‌کنید باعث خلق شرایط برای شما می‌شود. در حقیقت همان پذیرش‌ها را برای خودتان در زندگی مادی به نمایش در می‌آورید و این خلق کردن است.

نیروی خلق کردن طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

نکته مهم در مورد خلق کردنِ شرایط، این است که این قدرت خلق در جمع‌ها بیشتر می‌شود که به آن « قدرت خلق جمعی » می‌گویند. وقتی توسط رسانه‌ها، اخبار و شبکه‌های اجتماعی پدیده‌ای عنوان می‌شود که وجود ندارد؛ مثل بیماری، توسط همه مردم به بحث و نظر دهی گذاشته می‌شود و هر کسی نظری را عنوان می‌کند و افراد مثلاً نگرانِ جان مردم، نگرانی و ترس را در بین همه مردمان پخش می‌کنند و این پدیده توسط خودتان خلق می‌شود و بیماری همه گیری شروع می‌شود و همه از آن می‌ترسند و حتی جان خود را از دست می‌دهند. اکنون دیگر می‌دانید که بیشتر بازی بیماری همه گیری چگونه بر شما اجرا شد و دیگر به گیر و بندهای آن اعتقادی ندارید

و همین گونه در مورد گرانی و تورم و اقتصاد خراب و بی پولی و فقر و گرسنگان جهان و جنگ‌ها با شما صحبت می‌کنند و شما با نیروی جادویی خودتان آن را در جمع خودتان به سرعت خلق می‌کنید و بعد در جوامع شاهد آن هستید و تجربه‌اش می‌کنید و بعد می‌پرسید همه این‌ها که همه هست؛ پس چگونه ما اینان را خواستیم؟

جمله معروفی وجود دارد : از ماست که بر ماست

شما از نیروی جادویی و موهبت الهی خود بی خبرید، اما رسانه‌های تاریک و مردمان سو استفاده گر  و دولت‌های قدرت‌طلب از قدرت شما و قدرت خلق جمعی خبر دارند. برای همین است که در خبرها یک خبر خوب و شاد کننده از تولد کودکان سالم و زیبا یا ثروتمند شدن کشوری یا صلح پایدار  و یا فراوانی و وسعت نعمت خداوند یا سلامتی و شادی مردمان چیزی نمی‌شنوید چون با سرعت می‌توانید آن را خلق کنید و نباید این اتفاق برای جامعه شما بیفتد.

همه دنیا را در تنگنا و خفقان و با ترس و تهدید و فقر کنترل می‌کنند که در فراوانی و برکت خداوند این کنترل‌ها و بردگی‌ها اتفاق نمی‌افتد و شما مردمان آزاد و رهایی خواهید بود.

لطفاً دیگر اخبار و رسانه‌های اشاعه دهنده ترس و فقر و بیماری را نبینید. همه شبکه‌های اجتماعی خود را تعطیل کنید و در این خلق جمعی شرکت نکنید. اگر از این به بعد اگر خواستید در خلق جمعی شرکت کنید فقط و فقط از آبادانی و فراوانی و نعمت و برکت خداوند با هم دیگر سخن بگویید.

اکنون از خود بپرسید در جمع‌های صمیمانه و خانوادگی خود راجع به چه چیزهایی بحث می‌کنید و در کلام و گفتار هر روزه خود از چه چیزی بیشتر صحبت می‌کنید؟؟

در حال خلق چه چیزهایی هستید؟!! فراوانی یا قحطی؟ سلامتی یا بیماری؟ ثروتمندی یا فقر؟ شکست یا موفقیت؟

قدرت خلق جمعی طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

 


گام هفتم: سهیم شدن با دیگران 

و آخرین شرط دنیای فراوانی، سهیم شدن آن با دیگران است.

سهیم شدن و اعطا کردن بخش مهمی در فراوانی است چرا که وقتی فراوانی خود را با دیگران سهیم می‌شوید این پیام را به کائنات می‌دهید که مطمئن هستید و ایمان دارید بیشتر از آنچه که دارید برایتان فراهم است و برای همین آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارید. شما پیام فراوانی را ارسال می‌کنید و در آینه این جهان به شما فراوانی و وفور نعمت بازگشت داده می‌شود

وقتی به منابع خود بچسبید و آن را سهیم نشوید اجازه نمی‌دهید انرژی فراوانی به درستی به گردش درآید و از میان زندگی شما جاری شود؛ مثل پولی می‌ماند که در جایی تلنبار می‌کنید و انرژی‌های منفی حاصل از انباشت آن زندگی شما را در بر می‌گیرد و خودش باعث نگرانی و ترس می‌شود. می‌توانید از درآمد خود ببخشید و دیگران را در درآمد خود شریک کنید و از جریان فراوانی در درآمد خود لذت ببرید.

سهیم شدن و  اشتراک‌گذاری فقط در مورد پول و ثروت نیست، شما می‌توانید لبخند خود را سهیم شوید یا عقل و خرد و دانش خود را به اشتراک بگذارید، می‌توانید شادی و نور امید خود را برای دیگران پخش کنید. بخشنده باشید تا از اعجاز نیروی فراوانی خداوند بهره ببرید.

سهیم شدن طرح نور - 7 گام ساده پرش به سبک جدید زندگی در فراوانی

همان‌گونه که این نوشته را با همه انرژی فراوانی‌اش به شما تقدیم می‌کنیم و به اشتراک می‌گذاریم، شما نیز این انرژی فراوانی را به گردش درآورید و این نوشته را با دوستان و نزدیکان و عزیزان‌تان به اشتراک بگذارید تا شیوه جدید زندگی در فراوانی را فرا بگیرند و از این جریان عظیم بهره‌مند شوند

 

باشد که زمین و زمینیان در وفور و فراوانی همیشگی خداوند باشند و این‌چنین است و خواهد بود…  آمین

 

از شما عزیزان خواهش می‌کنیم حتما نظرات و تجربیات خودتان از فراوانی و برکت را در این سبک جدید زندگی برایمان در زیر همین مقاله بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید تا جریانی عظیم از فراوانی را با همدیگر به حرکت درآوریم. 

دوست عزیز     

شما میتوانید PDF این مقاله را همین الان دریافت کنید

تا هر وقت که لازم داشتید دوباره مطالعه‌اش کنید 

 
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سرکار خانم مهندس خاکسار
  بسیار مطلب وزین و پرباری مطالعه کردم و دست مریزاد به شما و بقیه همکاران
  در مورد اینکه فرمودید تمرکز و حرف زدن از مسائلی که دلخواه ما نیست ولی متاسفانه مدام تکرار میشوند در جامعه و توسط اطرفیان کاملا صحیح است
  لازم است که تمرکز خودمان را بر موارد و مسائلی بگذرایم که دلخواه است و مورد توجه و باعث خرسندی می شود

  • سلام
   ممنونم که نظزتون و تجربه تون رو به اشتراک گذاشتید هم برای ما و هم برای خوانندگان این مقاله
   بسیار کلام درستی فرمودین که توجه و تمرکز بر امور خوشحال کننده و مسرت بخش از واجبات زندگی های امروزی ماست اگر میخواهیم که در فروانی و برکت خداوند باشیم
   و تغییر هر جامعه ای از درون خودش شکل میگیره به فرموده قرآن . پس تغییر یک جامعه بزرگ اول از تغییر خودمان شروع میشود
   لطفا این مقاله رو با دوستان تون به اشتراک بگذارید تا در این تغییر سهمی داشته باشیم
   متشکرم

 • چقدر لذت بردم از خوندن مقاله فراوانی و چقدر بهم چسبید
  انگار یک یاداورى بود برام، براى همه چیزایى که خوندم و میدونم و همیشه هم جواب داده ولى بعضى وقتها ممکنه فراموش کنم
  و این مدل نوشته ها رو خیلی دوست دارم که مثالهای زیادی از قرآن، ذن، مولانا و سعدی و زرتشت و… داره، مغزم رو باز میکنه
  کاش تک تک آدما این مراحل رو انجام میدادند و همین گام ها رو هم به بچه هاشون یاد میدادن تا نسل بعدی نسل روشن و آگاهی باشه.

  • سپاس بهاره عزیز
   ممنونم از اینکه نظرتون رو برای ما نوشتید و ما در تجربه ای که از خوندن این مقاله داشتید شریک کردید
   این گام ها کاربردی و بسیار ساده هستند و هر روز میتونیم این گام ها رو انجام بدیم به سادگی
   چه آرزوی قشنگی کردید. این آرزوی ما هم هست و امیدواریم هر روز بر تعداد انسان های آگاه و روشن افزوده شود
   حتما این مقاله رو با دوستان تون به اشتراک بگذارید تا هم انها بهره ببرند و هم انرژی فراوانی برای شما در حرکت باشه

 • بسیار عالی و دلچسب بود و صد البته پر محتوا. تمامی مطالب رو که از قبل با راهنمایی خودت پیش رفتم و نتیجه ای بی نهایت خوب دریافت کردم و شگفتی فراوانی با لحظه هایم همراه شده.
  با تمامی افراد و سخنان مثبت همراه بوده وهستم و امیدوارم که خواهم بود.
  و برای همگان دعا میکنم که همچین لحظاتی رو داشته باشن و بهترینها براشون رقم بخره.
  از خدای مهربون برات بهترین ها رو میخوام.
  پاینده باشی و برقرار بانوجان

  • مریم عزیز
   ممنونیم که ما رو در تجربه خودتون شریک کردید
   از تجربه نتیجه رضایت بخش شما دل ما هم شاد شد و امیدواریم که در همه لحظات زندگی تون همیشه برکت و فراوانی و آرامش را تجربه کنید و شگفتی های بیشتری از این آرامش و فراوانی را در مسیرتون تجربه کنید
   لطفا این مقاله رو با عزیزان و نزدیکان به اشتراک بگذارید تا انها هم تجربه دلنشین شما را تجربه کنند

 • از نثر و لحن روان و شیواتون خیلی لذت بردم. اینقدر صمیمانه مقاله رو نوشتین که انگار دارم با درون خودم گفتگو میکنم.
  در همه قسمت های مقاله‌تون خودم رو کنکاش میکردم و برگشتم دیدم من بیشتر در حال سرزنش خودم هستم که ساکن بودم و عقب ماندم اما برعکس متوجه شدم چقدر پیشرفت داشتم. باعث شد خدا رو شکر کنم و خودم رو تشویق.
  متاسفانه روند سیستم جوری هست که انگار همیشه یه چیزی کم داریم و مدام باید تلاش کنیم بدستش بیاریم. یادم میره گاهی مکث کنم، گاهی زندگی، گاهی تفکر. فعالیت های کاری ذهن رو درگیر میکنه و غافل میشه از اینکه خدایی هست در این نزدیکی… حرف ها و نوشته هاتون باعث یادآوری و آگاهی میشه. خودم رو به خودم برمیگردونه که ازتون متشکرم.
  من که خدا رو شاکرم که مصاحبتتون رو نسیبم کرده عزیزم
  شاد و سربلند باشین همیشه

  • حمیده عزیز ممنونم. خوشحالیم که از متن این مقاله لذت بردید و براتون موثر بوده
   فیدبک های زیادی داشتیم از اینکه این مقاله کمک کرده تا دوستانی که مقاله رو خوندن به خودشون برگردند و سفری درونی براشون آغاز بشه و خداوند رو برای همچین اتفاقی شکر میکنم که این سایت تونست سفر درونی رو برای کسانی رقم بزنه که گاهی خودشون رو فراموش میکنند
   ذهن آگاهی یا بودن در لحظه و لذت بردن از اکنون همانطور که در بخش دوم مقاله گفته شده به ما کمک میکنه که کنار خودمون باشیم هر لحظه و به رفتارها و واکنش هامون آگاه باشیم
   شاد و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.

error: