بلاگ

تحقیق ۶: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)

۵ ترس در کسب و کار امروزی که جزو  شایع‌ترین و مهم‌ترین ترس‌هایی هستند که شما را فلج می‌کنند و شما را از ادامه دادن و اقدام کردن در هر برنامه‌ای باز می‌دارند! شما نتایج مشاوره‌های من را در این تحقیق می‌خوانید و از تنها راهکار تجربه شده بر ضد ترس آگاه می‌‌شوید. مطمئن هستم که می‌تواند به شما کمک شایانی کند تا از ترس‌های ضداقتصاد شغل‌تان عبور کنید. پس با من همراه باشید.


چرا هیچ‌کسی در مورد ترس در کسب و کار سخنی نمی‌گوید؟

آیا عبور از ترس های اقتصادی در مشاغل امکان‌پذیر است؟

آیا می‌توان ترس را برای همیشه از بین بُرد؟

همه می‌دانند که ترس عامل بازدارنده بسیار قدرتمندی است، اما چگونه باید از ترس‌ها عبور کرد؟ ترس‌ها همیشه جزو اولین چیزهایی هستند که در هر تصمیم‌گیری حضور دارند. هنگام انجام عملی حتماً به یاد شما می‌آیند و منجر به این سؤال می‌شوند که اصلاً چرا باید تصمیم جدیدی بگیرید یا کار جدیدی را انجام بدهید؟ مگر ماندن در همین وضعیت چه ایرادی دارد؟

حتماً واژه «ساحل امن» و جمله «برای کشف اقیانوس‌های جدید، باید شهامت ترک ساحل آرام خود را داشته باشیم» را بسیار شنیده و خوانده‌اید؛ اما سؤال اصلی این است که کسانی که در ساحل امن خودشان باقی می‌مانند چه کسانی هستند؟ در حقیقت ساحل امنی وجود ندارد و این ساحل، ساحل و کناره ترس هاست که شما را در خود زندانی کرده است.

در واقع در این ساحل، هیچ امنیتی وجود ندارد و کسانی هم که در این ساحل می‌مانند و ادامه می‌دهند، افرادی هستند که از ترس دست به هیچ کاری نمی‌زنند. شاید بعضی از ترس‌های این تحقیق برایتان آشنا باشد و با آن دست و پنجه نرم کردید و شاید با برخی آشنا نیستید. نام ترس‌ها مهم نیستند بلکه آنچه که مهم است، چگونگیِ بر ضدِ ترس‌ها بودن است و راهکارهایی که برای رهایی از ترس در کسب و کار برای شما نوشته‌ام.

پیشنهاد اول من : تا حرکتی انجام ندهید، رشد کسب و کارتان صورت نمی‌گیرد. آنچه باعث عدم حرکت و اقدام شما می‌شود ترس‌های درون مغزتان است.


 

ترس پنهان درون

اگر به شروع کسب و کارهای امروزی نگاه کنید یا به ابتدای راه خودتان که می‌خواستید کسب و کاری را آغاز کنید نگاهی بیندازید، می‌بینید که همواره دچار ضعف، سُستی و اقدام نکردن بودید.

درجا می‌زدید و منتظر موقعیتی خاص یا شرایطی مالی بهتر و یا مسائل دیگری بودید، اما هیچ‌کدام از این موارد توجیهی جُز ترس ندارد. چون هر موقعیتی که داشتید و باعث شد شروع نکنید و هر نامی که بر آن می‌گذارید، به شما می‌گویم که انتهایش ترس بوده است که نام خاصی هم ندارد، فقط ترس است.

برای این حرف هم توجیه علمی وجود دارد و در هر مثالی که بزنید برایتان نمونه نقضی دارم در جهان هستی که بر ترسش غلبه کرده و به نتیجه رسیده است. پس اگر دست به اقدام نمی‌زنید و دچار سکون هستید و در فکر این هستید که چگونه تجارتی راه بیندازم یا چگونه کاری پیدا کنم، بدانید شما در حال تجربه ترس هستید! ترسی پنهان که خودتان را برای ندانستنِ آن توجیه می‌کنید و نام‌های دیگری را برای آن انتخاب می‌کنید، به مثال‌های زیر دقت کنید:

 • اگر شرایط مالی مناسبی برای شروع ندارید و اقدام نمی‌کنید و منتظر هستید تا پولی به دست شما برسد و کارتان را راه بیندازید، باید بگویم کاملاً حق با شماست، چون ترسیده‌اید!
 • اگر تخصص لازم را ندارید و دنبال کار مورد‌علاقه خود نمی‌روید، چون باید مهارت لازم را به دست آورید و بعد شروع کنید، بازهم ترسیده‌اید!
 • اگر در شغلی هستید و شرایط نامناسب آن، شما را آزار می‌دهد و شما همچون تماشاگرانی هر روز به نظاره رفتارها و عملکردهای نامناسب همکاران تان می‌نشینید، بی‌آنکه کاری کنید بازهم ترسیده‌اید!

شاید بگویید: ترس از چه چیزی باعث می‌شود که دست به اقدام نزنید؟ حقیقت این است که شاید شما هزاران ترس داشته باشید و من هم اینجا نام تمامی ترس‌های عالم را برایتان بنویسم. اما آیا نام آن مهم است؟ من چند ترس در کسب و کار که متداول هستند را در زیر برایتان می‌نویسم و راهکار مقابله با آن را بیان می‌کنم. اما همه ترس‌ها در نهایت در یک دسته‌بندی هستند.

 

پیشنهاد دوم من :هر کجا تصمیم تان با اقدامات تان ناهماهنگ باشد، بدانید پای یک ترس پنهانی در میان است!

Business fear 02 - تحقیق ٦: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)

banner - تحقیق ٦: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)

 

ترس ١: ترس از شروع و راه اندازی کسب و کار

متداول‌ترین ترس همه افراد، ترس از شروع کاری است که برایش نقشه کشیده‌اند یا طرح و پلنی دارند. حتی با وجود اینکه طرح را نوشته‌اند، اما هنوز هم در راه‌اندازی آن شک دارند و دو دل هستند. در حقیقت ترس را در درون خود بیدار کرده‌اند و ترس از آینده نامعلوم دارند.

سؤال مهمی را از شما می‌پرسم؛ آیا کسانی که در جهان می‌شناسید و جزو کارآفرینان معروف جهان هستند، از آینده خود خبر داشتند؟ مثلاً می‌دانستند که در ده سال آینده، سهام شرکت‌شان یا درآمدشان چه رشدی خواهد کرد؟ و بعد با خیال راحت شروع کردند؟ آیا می‌دانستند که چه چیزی در انتظارشان است؟

در هیچ‌کدام از داستان‌ها و زندگی‌نامه های این افراد، نمی‌خوانید که برای شرکت‌هایی با درآمد‌های میلیاردی شروع کردند! آن‌ها فقط به دنبال علاقه خود رفتند و عشق‌شان را به ظهور رساندند و بعد از حرکت دُرست، برکت هم نصیب‌شان شد. اصل و اساس همه‌چیز در جهانِ خداوند، حرکت است. حرکتی بر اساس عشق و نور درونی هر فرد.

وقتی حرکتی بر اصول درست و بر مبنای قوانین جهانی صورت گیرد، با خودش برکت هم به همراه دارد. همه‌چیز این عالم، بر پایه قوانین دقیق و منظم است و اصل حرکت بر اساس جوهره ی عشق درونی، یکی از برترین قانون‌های خداوند است. داشتن هیجان، استرس و اضطراب در شروع کار کاملاً طبیعی است، اما نباید جلوی حرکت شما را بگیرد.

پیشنهاد سوم من : اگر می‌بینید دچار بی‌حرکتی هستید و نمی‌توانید شروع کنید، شما استرس ندارید، شما ترسیده‌اید! باید بر سرعت حرکت‌تان بیفزاید و به نتایج نگاه نکنید.

Business fear 03 - تحقیق ٦: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)


 

ترس ٢: ترس از اقدام کردن

اقدام کردن و دست به عمل زدن، یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی هر شخص است. در هر مرحله‌ای از زندگی و در هر تصمیمی وجود دارد و به دلیل اهمیت زیادی که دارد، همیشه مورد حمله ترس‌های شما نیز بوده است.

اینکه نمی‌توانید اقدامی انجام دهید و یا عملی را به نتیجه برسانید، منفعل هستید و نامش را تنبلی، سُستی، بی‌حالی، افسردگی، روزمرگی و … می‌گذارید. در حقیقت از اقدام کردن می‌ترسید و اگر بخواهم این ترس را گسترده کنم، از نتیجه اقدام‌تان می‌ترسید و هراس آن را دارید که اگر نشود، چه؟ اگر به نتیجه نرسد، چه؟ اگر نتوانم، چه؟

در حقیقت دست به کاری نمی‌زنید، چون ترسِ آن دارید که نتیجه آن چه خواهد شد و همین شما را منفعل می‌کند و دچار سکون و بی‌حرکتی می‌شوید. ترس‌ها فلج‌کننده هستند، همانند سمِ ماری که به عضله‌ها می‌رسد و آن‌ها را فلج می‌کند؛ ترس در کسب و کار نیز نوعی سمِ فلج‌کننده است، اما این بار عضله مغزتان را فلج می‌کند. همانند سم منتشر می‌شود و سلول‌ها را در بر می‌گیرد و بر روی تمامی دستگاه‌های داخلی و سیستم اعصاب‌تان اثر می‌گذارد.

حتی می‌تواند شما را بیمار یا ناخوش کند. برای اینکه شما نفهمید، این ترس است که نمی‌گذارد حرکت کنید. ممکن است در قالب بیماری خود را نشان دهد و شما هرگز نفهمید که ترسیده‌اید. این ترس همیشه با شما همنشین می‌شود و نیروی اقدام کردن را از شما می‌گیرد و هر بار که می‌خواهید اقدام کنید، با یک بیماری یا ناخوشی دست از کار می‌کشید و تصمیم‌تان را عوض می‌کنید.

سال‌ها بعد وقتی برمی‌گردید و گذشته را مرور می‌کنید، می‌بینید هر بار که خواستید کاری انجام دهید، بی‌حالی و بیماری نگذاشت شما اقدامی کنید. ولی در اصل ترس پنهان درون شما، نگذاشت دست به اقدام بزنید. سایت طرح نور محل ریشه‌یابی و پیدا کردن عیوب از اساس و ریشه است و بعد درمان کردن آن. این هم یکی از ریشه‌هایی است که متوجهش نیستید و حرکت شما را به سکون تبدیل کرده است.

پیشنهاد چهارم من : چرا دست به حرکت نمی‌زنید؟ همین حالا اولین مشاوره خودتان را برای یافتن نشتی‌ها و روزنه‌های ترس کسب و کار خود را با ما آغاز کنید! جهت انجام اولین مشاوره با ما تماس بگیرید.

 


ترس ٣: ترس از شکست خوردن

همانند مورد قبل، ترس در کسب و کار از نتایج که مدام در ذهن‌تان مرور می‌شود و حتماً هم شکست است و شما را از صحنه زندگی عالی و عادی خودتان دور می‌کند. آن صحنه‌ی یکتایِ هنرمندیِ ما که می‌گویند، با وجود ترس‌هایتان دیگر صحنه‌ای نیست تا شما خود را به عرصه ظهور برسانید.

 • از کجا می‌دانید که حتماً شکستی هست؟
 • اگر پیروزی نصیب‌تان شد، چه؟

هر انسانی رسالتی شخصی بر دوش دارد که در همین صحنه روزگار باید آن را به نمایش بگذارد و با عشق درونش آن را آزاد کند و به دیگران هدیه کند. اگر افرادی مثل گاندی، مادر ترزا، بتهوون، شکسپیر و سایرین به شکست شان می‌اندیشیدند، هرگز دست به عملی نمی‌زدند و الان شما آن‌ها را نمی‌شناختید.

باور کنید هیچ‌کدام به نتیجه فکر نکردند و فقط کاری که از درون‌شان به آن‌ها الهام شد و از عشق درون‌شان جوشید را انجام دادند. همه عالم نتیجه‌شان را دیدند و آن‌ها را ستایش و تحسین کردند. با وجود اینکه هیچ‌کدام دیگر زنده نیستند، اما آثار و نتایج‌شان زنده است و هنوز هم برای بشریت درس‌ها دارند. آیا وقتی کودکی بودید، به این فکر می‌کردید که اگر بخواهم بر روی دو پایم راه بروم، حتماً زمین می‌خورم؛ پس این کار را نمی‌کنم و می‌نشینم!!!

اگر تمام کودکان این‌گونه فکر می‌کردند که جهان پُر از معلول‌های سالمی بود که فکرشان باعث معلولیت آن‌ها شده بود و هیچ بنی‌بشری بر روی دو پای خود راه نمی‌رفت و همه خزنده بودند، چه جهان خنده‌داری می‌شد!!!! کودک به نتیجه فکر نمی‌کند و ترسی هم ندارد. زیرا هنوز ترس‌ها در مغزش فعال نشده‌اند و در حقیقت این والدین هستند که ترس‌ها را القاء می‌کنند. او فقط انجام می‌دهد، چون می‌داند که باید حرکت کند و در فطرت و ذات پاکش، حرکت کردن قرار داده شده است و او هم بر اساس فطرتش عمل می‌کند.

 

پیشنهاد پنجم من : زمین خوردن مانند تجربه ی خوب نداشتن، جزو پایه‌های کسب و کار است که در خودش درس‌هایی به همراه دارد. پس چرا باید از آن هراسید و عمل نکرد یا تا کی باید بهراسید و عمل نکنید؟ شاید تا پای گور!!!

 

Business fear 04 - تحقیق ٦: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)


 

ترس ۴: ترس از موفقیت

این ترس در کسب و کار شاید برایتان عجیب باشد که مگر می‌شود از موفقیت هم ترسید؟ یا کسی وجود داشته باشد که از موفقیت خودش بترسد؟ بله وجود دارد! ترس از موفقیت هم ترس ریشه‌ای دیگری است که برخی به آن گرفتار هستند. افرادِ اِهمال‌کار و افرادی که برای انجام کاری، مُدام امروز و فردا می‌کنند، افرادی که از مشهور شدن و موفق شدن می‌ترسند، افرادی که از پذیرش مسئولیت سر باز می‌زنند، در حقیقت از رشد و پیشرفت خودشان می‌ترسند!

چرا که ادامه ‌دادن و باقی ماندن در وضعیت پیروزی و موفقیت، سخت است و تلاش بیشتری را می‌طلبد. برای همین ترجیح می‌دهند، افرادی بازنده باقی بمانند یا اگر به موفقیتی دست پیدا کردند، خودشان با دست خودشان آن موقعیت را خراب می‌کنند.

خیلی از این افراد از رشد و شکوفایی استعداد درونی خود می‌هراسند؛ چون می‌دانند که این رشد، مستلزم حرکتی بزرگ و سختی‌هایی است و باید مسئولیت‌هایی را بپذیرند. برای همین ترجیح می‌دهند که در پیله خود بپوسند تا اینکه درد خوشایند پروانه شدن و پرواز را تجربه کنند.

 

 پیشنهاد ششم من : هر ترسی که موجب نجوای درونی مغزتان برای عدم اقدام کردن می‌شود را کنار بگذارید و فقط اقدام اقدام اقدام کنید تا نتیجه‌ای رؤیت شود.

 

Business fear 05 - تحقیق ٦: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)


 

 

ترس ۵: ترس‌های درس‌آور

به گذشته خود نگاه کنید و موقعیت‌هایی را پیدا کنید که با وجود ترسیدن، دست به کاری زدید و اتفاقاً نقطه عطف زندگی‌تان شده است و باعث شد شرایط زندگی شما خیلی تغییر کند. شما می‌ترسیدید ولی دست به عمل زدید و حرکت کردید. حتی در حین حرکت هم می‌ترسیدید ولی بازهم ادامه دادید تا جایی که ترس غیرفعال شد و مغز شما را رها کرد و رفت.

این تجربه‌ای است که خودم هم داشتم و با وجود ترس، اقدام کردم و ادامه دادم. در حین انجام دادن، هم نتایج خوب داشتم و هم نتایج ناخوب. ولی ادامه دادم تا به نتایج بینظیر رسیدم و خودم را بهتر شناختم که اگر به ترس‌هایم محل نگذارم و زمزمه‌ها را نشنوم و ادامه دهم، نتایج فوق‌العاده خواهد بود.

ترس‌ها زمزمه کننده هستند و مدام می‌گویند: نمی‌شود! نمی‌توانی! نخواهی توانست! مثل یک صدای ضبط شده که مدام در مغزتان تکرار می‌شود و برای شما تصمیم می‌گیرد.

تا زمانی که ترسی فعال داشته باشید، ترس‌های شما برای شما تصمیم می‌گیرند نه خود شما! این حرف برای شما شاید برخورنده و ناراحت‌کننده است؛ اما واقعیتی است که نباید انکارش کرد. روانشناسان امروزی به آن عقده می‌گویند، عقده‌هایی که سال‌ها با آن درگیر هستید و روال زندگی عادی و تصمیم‌گیری درست را از شما سلب کرده‌اند؛ در حقیقت ریشه در ترس‌ها دارد که جریان زندگی سالم و بینظیر بهترین مخلوق خداوند را مختل کرده‌اند.

وقتی می‌ترسید و به آن ترس در کسب و کار خود بها می‌دهید و مدام آن را تکرار می‌کنید، این ترس به‌صورت ناخودآگاه در ذهن‌تان حضور دارد و شما را کنترل می‌کند و از این به بعد اداره تصمیم‌گیری را بر عهده می‌گیرد و شما به موجودی منفعل تبدیل می‌شوید. گاهی ترس‌ها برای به وجود آوردن شرایطی در ذهن شما به وجود می‌آیند که باید یاد بگیرید، چگونه از آن‌ها بگذرید و این درس برایتان بسیار مفید است. اما برخی افراد به این ترس‌ها بها می‌دهند و در کنار خودشان آن‌ها را نگه می‌دارند تا روزی که نابودشان کند.

ترس‌ها تکانه‌های کوچکی هستند که برای تلنگر زدن در مغز به وجود می‌آیند اما با توجه بیش از اندازه افراد، تبدیل به تکان‌های خانمان برانداز می‌شوند. کنترل ترس‌ها و گذشتن از آن و یاد گرفتنِ رها شدن از ترس‌ها، همه به یک چیز بستگی دارد: « حرکت کردن و دست به اقدام زدن ». برخلاف جریان مغزی فعلی خود شوید و کاری که از درون می‌دانید درست است و باید انجامش دهید، را انجام دهید. این‌ کار باعث پریدن از روی ترس‌ها می‌شود و ترس را غیرفعال می‌کند.

 

Business fear 06 - تحقیق ٦: یک راهکار قطعی برای عبور از ترس در کسب و کار (به همراه ویدیو + پادکست)


 

راهکار مقابله با ترس

همیشه حرکت داشتن، رمز پیروزی بشر بوده، هست و خواهد بود. پس راهکاری برای مقابله با ترس در کسب و کار، جُز دست به عمل زدن و اقدام کردن و در حرکت بودن ندارم. این تنها راه آزموده شده در جهان است که تمام تکنیک‌ها را در خود دارد و لازم نیست به دنبال تکنیک دیگری بگردید. شاید از سادگی این راه‌حل تعجب کنید و با خودتان بگویید: این را که خودم هم می‌دانستم!

بله قطعاً می‌دانستید، اما چرا به آن عمل نکردید؟! و به قول شاعر شیرین سخن، سعدی بزرگوار:

به عمل کار برآید، به سُخن‌دانی نیست

 

من هم دست به عمل زدم و از ترس‌هایم گذشتم و نتایج اقدام خودم را در تحقیقات طرح نور برایتان بازگو کردم. این‌ بار نوبت شماست که عمل کنید و نتایجش را برای من بنویسید و این مطلب را با دوستان‌تان در انتهای همین مقاله در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

برای رهایی از ترس ها میتوانید به ۲ پادکست زیر که در رابطه با ترس ها و غلبه به آنهاست نیز گوش کنید:

 
 

کلیپ بعدی : بررسی یک سیکل کامل ترس 

برای دریافت رایگان قسمت پانزدهم سفر به دنیای کسب و کار ایمیل خود را وارد کنید

 

دوست عزیز، پیشنهاد می کنم از قسمت اول سریال رایگان « سفر به دنیای کسب و کار » را ببینید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با سلام و عرض ادب
  مطالبی خوبی را بیان کردید اما ترس اول خیلی مهمتر از باقی ترس هاست. که یک جوان میخاد کاری رو شروع کنه اما این ترس این اجازه را بهش نمیده. حالا باید با این ترس چیکار کرد؟ درسته که باید مداوم حرکت کنیم طبق برنامه ریزی خودمون اما عبور از این ترس جرات زیادی میخاد و چرا این همیشه درونم وجود داره؟ اگه میشه جواب رو برام ایمیل کنید خیلی ممنون میشم

  • سلام علیرضای عزیز
   ترس یک مانع و کنترل گر مغزی است که کارش عدم اقدام است و عاشق سکون می باشد
   وقتی شما دائم در حرکت هستید، ترس ساکت است و وقتی می ایستید ترس به سخن در می آید
   ترس مانند شخصیت دوم هر انسان است که درون مغز لانه می کند و مغز را فلج می کند
   زندگی فراتر از ترس فقط با یک چیز میسر می شود: اقدام اقدام اقدام
   پس ترس در قبل از راه اندازی یک کسب و کار برای همه افراد وجود دارد که دائماً زمزمه می کند که اگه شکست بخوری چی؟ اگه نشد چی؟
   اشکالی ندارد بگذارید نشود اما شما همیشه در حرکت باشید
   اگر کلیپ های این تحقیق را دیده باشید، راهکارهایی را گفتیم که باید آنقدر حرکت کنید تا نتیجه دلخواه تان را رویت کنید
   هر زمان این کار را انجام دهید شاید صدها راه معیوب که منتهی به شکست می شود را بیابید و این خبر خوبی است و به دنبال راه ۱۰۱ خواهید رفت

دیدگاهتان را بنویسید

مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.

error: