بلاگ

گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]

اگر تمام گام‌ها را با ما همراه بودید و انجام داده‌اید، اکنون به نقطه‌ تحلیل کسب و کار رسیده‌اید که می‌توانید ساختار ریشه و پایه‌های شغل تان را آغاز نمایید. چه بخواهید و چه نخواهید شما باید خود و عملکردهایتان را بدون قضاوت و احساس آنالیز نمایید وگرنه رشد و پیشرفت مفهوم خود را از دست خواهد داد. پس در آخرین بخش گام یک کسب و کار همراه ما باشید.

 

سرفصل مقاله:
• قسمت اول – تعریف آنالیز کسب و کار
• قسمت دوم – فاکتورهای تحلیلی در کسب و کار
• قسمت سوم – اهمیت آنالیز کسب و کار
• قسمت چهارم – چگونگی انجام یک آنالیز کسب و کار
• قسمت پنجم – نحوه تحلیل بازار کسب و کار
• قسمت ششم – تحلیل رقبا و هم‌صنف‌های خود
• قسمت هفتم – اثر آنالیز بر رشد کسب و کار
• قسمت هشتم – آیا با آنالیز کسب و کار خودم، می‌توانم استراتژی جدیدی تعیین کنم؟
• قسمت نهم – نحوه ایجاد استراتژی جدید با کمک آنالیز کسب و کار

 

قسمت اول – تعریف آنالیز کسب و کار

آنالیز ریشه‌ها و پایه‌های یک کسب و کار، یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر تجارتی محسوب می‌شود. اگر از ابتدای گام‌ها با ما همراه بوده‌اید، می‌دانید که پایه و اساس و اصل هر چیزی بر نیت و عشق درونی شما استوار است. از امورات درونی، شخصی و خانوادگی تا امورات بیرون و تجاری و اقتصادی. آنالیز و تحلیل از ریشه‌ها و پایه‌ها انجام می‌شود زیرا تمام امورات شما دارای ریشه، پایه و تفکری است و بر مبنایی سوار شده است.

 

ما همان مبنا و خشت اول را تحلیل می‌کنیم و بر اساس آن آنالیز انجام می‌دهیم تا مشکلات دیوار تجارتتان‌ که تا به ثریا کج رفته، را بیابیم و برای آن درمان و راه‌حلی ارائه دهیم که اگر آن‌ها را با گوش جان بشنوید و انجام دهید، این دیوار به‌جای فرو ریختن استوار می‌شود. سایت طرح نور، بر پایه آنالیز تمام آنچه در ذهنتان است و در قلبتان جاری است و تمام کارهایی که برای اقتصاد و تجارت خودتان انجام داده‌اید، بنا شده است. منظور از آنالیز، یافتن عیب‌ها، نقص‌ها، ترس‌ها، مانع‌ها و بهانه‌هایی است که در وجودتان ریشه زده و شما را از انجام یک تجارت بر مبنای درست دور کرده است.

 

آیا در آنالیز فقط به پیدا کردن عیوب می‌پردازیم؟ قطعاً فقط یافتن نیست، آنالیز در لفظ امروزی یعنی آمار گرفتن و تحلیل کردن. اما علاوه بر تحلیل آمارها به کشف خطاها و نقص‌ها، هم می‌پردازیم و برای هرکدام راه‌حلی و چاره‌ای ارائه می‌دهیم. چون با تحقیقاتی که در طی سال‌ها در مورد تجارت‌ها و کسب و کارها انجام داده‌ایم، این تخصص را در خودمان یافتیم که به‌جای دادن راهکارهای موقت و اثربخش در بازه‌ای کوتاه، ریشه‌ها را پیدا و درمان کنیم.

 

حتماً پیش از این هم تجربه داشته‌اید که تبلیغات یا مشاوره‌ای یا تکنیکی را انجام داده‌اید و نتیجه هم حاصل شده ولی در درازمدت این نتیجه پایدار نبوده است و دوباره به عقب بازگشتید و دوباره این پروسه تعریف شده است و هزینه کردید و دوباره از اول. این همان سیکل و لوپ معیوب تجارت‌هاست که گمان می‌کنند، فلان تکنیک و شیوه بازاریابی مؤثر و کارآمد است و از آن استفاده می‌کنند و دوباره و دوباره و نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.

 

اگر کارآمد بود که نیازی به تکرار نداشت، البته منظور از انجام کارهای مستمر تا رسیدن به نتایج نیست. منظور آن دسته از کارهایی است که مدام برای آن‌ها هزینه می‌کنید و به نتیجه هم نمی‌رسید ولی بازهم هزینه می‌کنید تا شاید این بار جوابی حاصل شود. مثلاً چاپ تراکت و چسباندن آن بر روی درب خانه مردم و یا انداختن آن به درون خانه‌ها. واقعاً چقدر اثربخش است که هنوز هم ادامه دارد و هزاران درخت برای تولید کاغذ آن آسیب می‌بینند و طبیعت و محیط شهر را آلوده می‌کنند.

 

آنالیز یعنی بررسی عملکرد شما که تاکنون چه بوده و بعد از این چه خواهد بود! شما حتی می‌توانید تصمیمات آینده خود را آنالیز و تحلیل کنید. حتی پیش از انجام آن‌ که بفهمید آیا تصمیم درستی گرفته‌اید یا نه و برای رشد خود اقداماتی مهم انجام دهید.

banner - گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]

 

Job analysis 01 - گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]


قسمت دوم – فاکتورهای تحلیلی در کسب و کار

فاکتورهای مهمی که در مورد تجارت هر کسی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، شامل دو سری از فاکتورهاست:
– فاکتورهای کلی
– فاکتورهای شخصی

در مورد فاکتورهای کلی به سابقه تجارت شما می‌پردازیم. نحوه کسب درآمد، نحوه اداره کردن و مدیریت شما در کسب و کارتان، چگونگی استخدام کارمندان، مدیریت شما برای اداره کارمندان و کارهایی که تاکنون در تجارت خود انجام داده‌اید، تصمیماتی که تاکنون گرفتید، رشدهایی که در کسب و کار داشته‌اید، یا ورشکستگی و ضرری که داشته‌اید و علت آن و مواردی از این دست، می‌باشد.

در فاکتورهای شخصی به خود شما می‌پردازیم، از کجا شروع کردید؟ چگونه تصمیم گرفتید؟ چگونگی کسب تخصص، تجارب و آگاهی‌ها، چگونگی انتخاب شغل، سابقه تحصیلی، شخصیت شناسی و نحوه گرفتن تصمیم، مدیریت زمان شما و غیره. همه این‌ها در تحلیل و آنالیز کسب و کار شما مهم هستند، در حقیقت تاریخچه‌ای از کارهایی است که تاکنون کرده‌اید و همچنین تصمیماتی که در گذشته گرفته‌اید و لیست تصمیماتی که برای آینده دارید.

 

Job analysis 02 - گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]


قسمت سوم – اهمیت آنالیز کسب و کار

قرار بود وقتی در شغلتان به ثباتی رسیدید و توانستید برای مدت چند ماه درآمد و سود خود را ثابت نگه‌دارید، به فکر ارتقای کسب و کار خود باشید و به دنبال راه‌های رشد باشید. حال چگونه می‌توانم رشد را برای خودم در نظر بگیرم؟ یک روش از راه‌های رشد، همین تحلیل و آنالیز کسب و کار خود است. اینکه آنالیزی بر تجارت شما صورت می‌گیرد تا بدانید تا به حال چه کارهای خوبی انجام داده‌اید و یا چه کارهای خوبی انجام نداده‌اید، چه اشتباهاتی کردید که باید از آن اجتناب کنید که بسیار عالی است.

 

همچنین در تحلیل‌ها، برنامه‌های پیش رو به تجار و صاحبان کسب و کار ارائه می‌شود، بسیار برنامه‌های منسجم و به‌روزی است که اگر آن‌ها را به همان ترتیبی که گفته می‌شود، انجام دهند قطعاً جوابی شایسته و پرسود خواهند گرفت. آنالیز در این سایت بر پایه تجربه و علوم روز دنیا است و هر دو را ترکیب کرده‌ایم تا به نتایجی فوق‌العاده برسیم و همچنین مخاطبان ما نیز برسند. در هر مرحله از کسب و کارتان‌ که باشید قطعاً آمارها و نتایج به شما کمک می‌کنند تا گام بعدی را حساب‌شده‌تر و بر پایه دانش تخصصی و نه حدس و گمان بردارید.

 

همین حدس و گمان‌ها و ریسک‌های بزرگ انجام دادن در تجارت باعث خیلی از ورشکستگی‌ها و بدهکاری‌ها خواهد شد که حتماً کسانی که تجربه این‌چنینی دارند، می‌توانند تجربیات شان را با شما به اشتراک بگذارند. حلقه گم‌شده بین طراحان سایت و تجارت‌ها، همین مورد آنالیز کردن ریشه‌ها است. اینکه پیش از هرگونه اقدامی تحلیلی درست و کامل از تصمیم تان داشته باشید، به شما کمک می‌کند که در همان ابتدای راه، خودتان را اصلاح کنید. به صرف راه‌اندازی یک سایت یا یک صفحه تبلیغاتی، کار شما رونق نخواهد گرفت و سودی نخواهد کرد.

 

اگر من فقط طراح سایت باشم برایم سوددهی شما در انتهای طراحی سایت مهم نیست، چون وظیفه طراحی بر اساس سلیقه شما را داشته‌ام. اما در سایت طرح نور، تجارت و کسب و کار شما بر پایه اینترنت برای ما مهم است. برای همین در تمام مراحل، این آنالیز و تحلیل را خواهیم داشت تا بهترین‌ها را به شما عرضه کنیم. چه قبل و چه بعد و چه در بین انجام کارتان، این تحلیل‌ها و آمارها به تصمیم‌گیری بهتر شما کمک شایانی خواهد کرد و همچنین باعث می‌شود پایه‌های تجارت خودتان را اصلاح کنید و آن‌ها را در مسیری درست قرار دهید.

 

Job analysis 03 - گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]


قسمت چهارم – چگونگی انجام یک آنالیز کسب و کار

یکی از روش‌های تحلیل و بخش‌های مهم آن، تحقیقات است. تحقیقاتی که در مورد شغل و حرفه خود انجام خواهید داد، از خودتان شروع می‌شود و به شغلتان می‌رسد و بعد از آن به همکاران و رقبا می‌پردازید و در انتها به آینده شغلی که به‌طورکلی پیش‌بینی‌ شده است. تحقیق از همه جنبه‌های کسب و کارتان باید صورت بگیرد. مثلاً نحوه فروش، نحوه تعامل با مشتریان، کاربران و مخاطبین، ارتباط با کارمندان، نحوه سرمایه‌گذاری، هزینه‌های جاری شما و غیره جزو جوانب این تحلیل‌ها هستند.

برای هر بخش از کارتان سرفصلی در نظر بگیرید و تمام آنچه تاکنون انجام داده‌اید را بنویسید. سپس تمام کارهایی که همکاران و رقبا انجام می‌دهند را در همان سرفصل‌های مربوطه یادداشت کنید و پیش‌بینی‌های خود را بنویسید و جستجویی از اینترنت و همکاران انجام دهید و همه را مکتوب کنید. حال برای خودتان تمام آنچه نوشته‌اید را تحلیل کنید و برداشت خودتان را از تمام زوایای نوشته، بنویسید.

 

انجام تحقیقات برای رشد کسب و کار، پروسه طولانی است و باید با صبوری این کار را انجام دهید. زیرا قرار است رشد چندین ساله آن بر پایه همین تحقیقات انجام شود یا قرار است شروع تجارت تان بر پایه همین تحقیقات باشد، پس مطالعه عمیق لازم دارد. از مشورت مشاوران و کار بلدهای رشته خود هم غافل نشوید زیرا همیشه مشاوران بی قضاوت و بدون برداشتِ شخصی، شما را هدایت می‌کنند و می‌توانند جنبه‌هایی را نشانتان دهند که شاید از آن‌ها غافل بوده‌اید و آن‌ها را ندیده‌اید.

 

تمام این پروسه می‌شود تحقیقاتی که باید انجام داده و آن‌ها را موردنظر قرار دهید. البته مراحل راه‌اندازی کسب و کار و تحقیق و ایده پردازی در گام‌های پیشین به‌طور مفصل ذکر شده است، همه آن‌ها را با دقت بخوانید.

 


قسمت پنجم – نحوه تحلیل بازار کسب و کار

در روند تحلیل بازار کار، اشتباهی که همه آن را مرتکب می‌شوند، حرف‌ها و شایعات دهان به دهانی است که نقل می‌شود و همه به همان‌ها توجه می‌کنند. تحلیل، یک کار پیچیده و اصولی است بر اساس آنالیز و آمار و ریاضیات و احتمالات و خیلی چیزهای دیگر که به حرف دهان مردم هیچ ربطی پیدا نمی‌کند. شما در طول روز در تردد در جامعه، خیلی چیزها را می‌شنوید و به مغزتان وارد می‌کنید و بعد در تصمیم‌گیری‌ها همان‌ها را بدون اینکه بخواهید، اعمال می‌کنید. چرا که در پشت زمینه، مغز شما در حال کار است و ترس‌ها و دلهره‌ها را فعال کرده است.

همه این اتفاقات در پس‌زمینه مغز رخ می‌دهد و آگاهانه نیست که متوجهش باشید و بعد می‌بینید، همان کاری را کردید که همه می‌کنند. همان کاری را انجام دادید که مثلاً سوپرمارکتی سر کوچه، عنوان کرده است. درست است که تجربه پدر علم است ولی معمولاً پیش‌بینی بر اساس تجربه صورت نمی‌گیرد و فقط بر اساس جو حاضر حرف‌هایی زده می‌شود.

 

آیا شما می‌دانید هفته بعد، وضعیت بازار لاستیک یا ارز یا دلار چگونه خواهد بود؟
شما از روی پیش‌بینی‌های لفظی دیگران آن را می‌گویید ولی نمی‌توانید به‌طور قطعی آن را پیش‌بینی کنید. تمام حرف این بخش این است که میزان عملکرد خود را بر شایعات و حرف‌های جاری بین مردم نگذارید و تحلیل کردن را همه‌جانبه یاد بگیرید و اگر هم نمی‌توانید به اهل فنش بسپارید. نگذارید دیگران و جو جامعه بر شما اثر بگذارند و راه شما را کج کنند. اگر به انتخاب خودتان اعتماد دارید همان کاری را انجام دهید که در درون تان به آن رسیده‌اید و تحت تأثیر دیگران، دچار سکون و ثبات نشوید. پس دیدن روند شغلی جامعه بر اساسِ میزان حرف مردم به دست نخواهد آمد و نیاز به تحقیقات اصولی دارد.

 

Job analysis 04 - گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]


قسمت ششم – تحلیل رقبا و هم‌صنف‌های خود

اگر بدانید شما تنها کسی نیستید که این شغل و حرفه را انجام می‌دهد، آیا دوست ندارید از نحوه عملکرد دیگرانی که مشابه شما هستند، اطلاع کسب کنید یا بدانید در کدام مرحله هستند و چه تصمیماتی را برای رشد کسب و کار خود گرفته‌اند؟ همه دوست دارند که از رقیب و همکار خود بیشتر بدانند. البته نه برای دخالت و به اصطلاح فضولی و جاسوسی که این کار ناپسندی است. بلکه از این جهت است که در بازار رقابت بهتر عمل کنید.

 

امروزه به یمن برکت وجود آمارگیرهای دیجیتالی و الکترونیکی مثل Google و Yahoo و سایت‌های وابسته به آمار آن‌ها مثل Ahrefs و Alexa و Semrush ‎ و MOZ و غیره آمارگیری از رقیبان کار راحت‌تری است. با تحلیل چند ساعته از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی آن‌ها می‌توان به‌راحتی به استراتژی پشت کسب و کارشان پی برد و از آن‌ها استفاده کرد یا بهتر از آن را اجرا کرد.

می‌توان از هزینه‌های انجام شده در هر صنعتی، آمار تحلیلی را به دست آورد و زمینه‌های موردعلاقه مردم دنیا و کشور خودتان یا همان به اصطلاح Trends را گزارش داد. می‌توان از واکنش آن‌ها نسبت به هر اتفاقی باخبر شد و تصمیمات پشت هر حادثه را دید. این روزها دیگر چیزی بر کسی پوشیده نیست و در مورد رازدارترین و مخفی‌ترین تجارت‌ها هم می‌توان اطلاعات کسب کرد.

 


قسمت هفتم – اثر آنالیز بر رشد کسب و کار

اگر تمام کارهایی که در گذشته انجام داده‌اید و شما را به نتیجه نرسانده است، پس چرا دوباره در حال انجام همان کارها هستید؟ چرا توقع نتیجه‌ای متفاوت و بهتر را دارید وقتی که نه خودتان و نه افکارتان متفاوت و بهتر نشده است؟ چگونه می‌شود از این تکرار و سیکل معیوبی که هر روز در آن دور می‌زنید، رها شد و جایی راه درست را انتخاب کرد و ادامه داد؟

 

انتخاب راه درست، مهم‌ترین بخش یک کسب و کار است. چه کسب و کارهایی که هم‌اکنون هم در حال کار هستند ولی در سیکل معیوب ضرر، بدهی و کسادی قرار گرفته‌اند. چون از ابتدا اشتباه شروع کرده‌اند یا چون راهشان را درست انتخاب نکرده‌اند و همچنان در همان راه اشتباه در حال گذران هستند تا در نهایت ورشکستگی را تجربه کنند.

 

یک جایی و یک‌زمانی باید از این دایره معیوب و تکراری، بیرون زد و راهی بر پایه صحیح و کمال را انتخاب کرد و این آنالیزها و تحلیل مشاغل، همان جایی است که می‌توانید از نو و دوباره شروع کنید. اگر می‌خواهیم به‌گونه‌ای دیگر تجارت کنیم یا به شیوه صحیح کسب و کارمان را رونق بخشیم، همین تحلیل‌ها به ما کمک می‌کند تا در نهایت تاجر خوب و کاملی باشیم.

 

آنالیز کسب و کار در حقیقت برگشتن به پشت سر و مرور همه عملکرد و روش تجارت شماست که در طی این مدت‌ها داشته‌اید و شاید آنالیز راه پیش روی شماست، زمانی که از یک چندراهی سر در آورده‌اید که نمی‌دانید کدام راه را انتخاب کنید. به‌هرحال رشد تجارت‌ها در گرو آنالیز و تحلیل آمارهاست وگرنه که همان راه‌رفته را باز می‌روید و ادامه می‌دهید و همان نتایج قبلی را کسب می‌کنید.

 

Job analysis 05 - گام دهم – آنالیز و تحلیل کسب و کار [آزمون آنالیز اقتصادی شغل شما]


قسمت هشتم – آیا با آنالیز کسب و کار خودم، می‌توانم استراتژی جدیدی تعیین کنم؟

قطعاً جواب ما بله است، استراتژی یعنی روش‌هایی که باید ادامه راه را با آن‌ها بپیمایید و چگونه می‌خواهید راهی را ادامه دهید که نقشه راه ندارد؟ استراتژی‌ها همان نقشه‌های راه شما هستند که می‌توانید از بررسی چندساله تجارت خودتان به دست آوردید یا اگر تجارتی نوپا هستید بر اساس تجربیات کسب‌شده در آن صنعت، می‌توانید نقشه راه و گام گام خود را بسازید.

 

تحلیل‌ها و آمارگیرها، امروز ابزاری کارآمد در هر حرفه و صنعتی هستند تا جایی که شما می‌توانید رشد درآمد سال به سال هر تجارت را ببینید و علاقه مردم به حرفه خود را بسنجید. تحلیل‌ها می‌توانند، روند رشد شما را تسریع کنند چرا که می‌توان در زمینه‌ای که رشد فراهم شده است، بیشتر و بهتر کار کرد و استراتژی‌های جدیدی را اعمال کرد.

 

چگونه می‌توانید رشد خود را تحلیل کنید؟
در یک بازه زمانی، تمام کارهایی که انجام دادید و استراتژی‌هایی که تعیین کردید را بررسی کنید و نتیجه هر یک را بنویسید و ببینید کدام‌یک شما را به رشد و ارتقاء رسانده است و همان را تکرار کنید یا نحوه عملکرد آن را بهتر و بهتر نمایید. همیشه در صدد تحلیل خود باشید و خودتان یک منتقد بزرگ برای خودتان باشید تا بتوانید زمینه‌های رشد و ضرر را خودتان تشخیص دهید.

 


قسمت نهم – نحوه ایجاد استراتژی جدید با کمک آنالیز کسب و کار

اگر استراتژی‌های قدیمی، شما را به مقصد نرسانده‌اند، خوب زمان آن رسیده است که استراتژی‌های جدید ایجاد کنید و آن‌ها را بیازمایید. این استراتژی‌ها می‌تواند خیلی جدید هم نباشد که شما را به سمت ریسک‌های زیاد سوق دهد. می‌تواند همان استراتژی‌های قبل را کمی گسترده‌تر و بهتر اجرا کنید و این کمی ارتقاء دادنِ روش‌ها و تحول شیوه‌های کسب و کارتان، نیاز به تحلیل و آنالیز دارد. آنالیزِ کارهایی که تاکنون انجام نداده‌اید.

روش‌ها و شیوه‌های جدید که با تحلیل به دست می‌آیند نسبت به قبل، کارآمدتر و مؤثرتر هستند. چرا که اکنون با تحلیل دیگر می‌دانید کجای راه را اشتباه پیچیده‌اید یا به انحراف رفته‌اید. خودتان هم می‌توانید تحلیلگر خوبی باشید، اگر که برگردید و مروری بر تجارت خود کنید که البته تحلیلی سطحی است و اگر نیاز به تحلیل عمیق‌تری دارید، حتماً آنالیز رایگان اقتصادی ما را انجام دهید تا مشاوران اقتصادی به شما کمک کنند تا راه را بهتر بیابید و استراتژی‌های حرفه‌ای‌تر را دریافت کنید.

 همه گام های کسب و کار

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.

error: