بلاگ

تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


صداقت در کسب و کار تان چه اندازه اهمیت دارد؟ همه به دنبال روش‌های افزایش درآمد بیشتر در بازه زمانی کوتاه هستند! در حالی‌که همه‌چیز را خودشان دارند، اما در جایی دیگر در جستجوی چیزی هستند که آن‌ها را به هدف‌شان نمی‌رساند.

سرفصل‌ها:
• بخش ١: تاثیر صداقت در کسب و کار
• بخش ٢: تکلیف کاسبی خود را روشن کنید!
• بخش ٣: نمونه‌های عدم صداقت در کسب و کار
• بخش ۴: رابطه صداقت و سود مالی
• بخش ۵: شش سوالی که مدیران مشاغل از خود نمی‌پرسند!
• بخش ۶: صداقت یک مزیت رقابتی
• بخش ٧: نحوه خلق تجربه کاربری رویایی
• بخش ٨: صداقت داشتن یا اعتبار داشتن؟
• بخش ٩: ضمانت و صداقت
• بخش ١٠: انواع صداقت در کسب و کار


 

بخش ١: تاثیر صداقت در کسب و کار

صداقت و راستی واژه‌های فراموش شده در کسب و کار و تجارت‌ها هستند. افراد گمان می‌کنند چون همه‌چیز آنلاین و به روز شده است، پس این مفاهیم قدیمی هم باید منسوخ شود! اما مگر می‌شود پایه‌های یک جامعه یا اصول اولیه حاکم بر جهان تغییر کند و جامعه و جهان رو به زوال و انحطاط نرود؟ مثل اینکه ستون‌های قصری را یک به یک بردارند یا نابود کنند، آیا تجمل و شکوه قصر آسیب نمی‌بیند؟ آیا اصلاً آن قصر می‌تواند سرپا و استوار بایستد؟ و مأمن و جای امنی برای افراد ساکنش باشد؟

حال اگر قصر را با وسایل هوشمند آپدیت کنیم و از تجهیزات آنلاین و به روز استفاده کنیم، آیا دیگر پایه‌ها و ستون‌هایش به درد نمی‌خورند و باید برداشته شوند؟ اساسِ بنا که ستون‌هایش است، باید همچنان محکم و استوار باقی بماند. بعد تجهیزات و وسایل به روز در آن آورده و استفاده شود و از امکانات روز دنیا برای آسایش و آسودگی بهره برد.

صداقت در عملکرد و کسب و کار نیز یکی از ستون‌های اصلی یک جامعه است، چه جامعه مدرن و به روز باشد چه بدوی و بی‌تمدن! یکی از مزایای همین اصلِ فراموش شده، سودآوری و تضمین سود و رشد کسب و کار است! چگونه؟ آن را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد. بزرگان دینی نیز به این مفهوم اشاراتی در همه ادیان داشته‌اند و گفته‌اند که کاسبان و صاحبان کسب و کار، حبیب و دوست خدا هستند. چون هر یک به شکلی به همنوعان خود خدمت می‌رسانند. پس باید آن خدمت یا محصول یا کار، در حد عالی و کمال ارائه شود و بر پایه صداقت باشد و هر کس این‌گونه باشد، از دوستان خداوند است.

honesty in business 02 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

بخش ٢: تکلیف کاسبی خود را روشن کنید!

از بزرگان معصوم ما نیز نقل شده است که « هر آنچه برای خود نمی‌پسندی، برای دیگرآن‌هم نپسند ». اگر این جمله را در زمینه اقتصاد و تجارت و تولید استفاده کنیم، معنایش این می‌شود که اگر محصول تولید شده‌ شما را خودت با اطمینان و رضایت و آسودگی مصرف می‌کنی، می‌توانی آن را به همنوعان و مشتریان بفروشی، وگرنه که به درد سطل آشغال می‌خورد!

اگر حاضری چنین خدماتی را تحویل بگیری و اعتراضی نداشته باشی، می‌توانی همین خدمت را به دیگران نیز عرضه کنی. حال خودمان را جزو کدام دسته تاجر و کاسب می‌بینیم: کاسبان حبیب الله یا کاسبان کم‌فروش و دروغ‌گو؟ صداقت، درستی، وجدان‌ کاری، امانت‌دار بودن، ایجاد اطمینان و …. همه واژه‌هایی هستند که کاربرد یکسانی در عملکرد ایجاد می‌کنند. یعنی من به عنوان تولید کننده یا خدمت‌رسان، باید محصول و خدمتی بی‌نظیر، کامل و شایسته را به همنوعان خودم ارائه کنم تا از مصرف و تجربه آن، افراد مصرف‌کننده احساس رضایت و آسودگی کنند.

honesty in business 03 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

بخش ٣: نمونه‌های عدم صداقت در کسب و کار

صداقت یعنی شفافیت خودت با خودت! برای کسب پول، هیچ‌گاه صداقت را زیر پا نگذارید زیرا این نیت به شما بازمی‌گردد. بازگشت نیت های زیرکانه، موجب از بین رفتن رونق در تجارت و زندگی می‌شود. اما نمونه‌هایی از عدم صداقت‌ها در جامعه را با هم بررسی می‌کنیم:

اینکه موادی افزودنی در لبنیات می‌ریزد و در بسته‌بندی‌های جذاب به مردم بفرشند، یا به اندازه بالا و پایین شدن تورم محصولات هم در همان بسته‌بندی سابق، حجم‌شان کم و زیاد شود. یا محصول کشاورزی دست کاری شده، کشت شود که حتی به درد مصرف دام هم نمی‌خورد و عاقبت مصرفش هزاران مرض و درد است که باید به جان خرید و هزاران مثال دیگر.

در همه این مواردی که هر روزه در جامعه خودمان می‌بینیم کار بر راستی و صداقت استوار نیست. همیشه یک پای ثابت ماجرا می‌لنگد، چون محصول ناقص است و محصول باکیفیت نیست، چون پشتیبانی ندارد، چون خدمت ارائه شده، ضعیف است.

honesty in business 04 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

بخش ۴: رابطه صداقت و سود مالی

می‌خواهم سوالی را مطرح کنم، آیا صداقت و درستی در خدمات و تولید محصول، منجر به سودآوری می‌شود یا خیر؟

banner - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]

صداقت و درستی و وجدانِ کاری چگونه به رشد کسب و کارها کمک می‌کند؟

مدیران و صاحبان کسب و کار به رشد و ارتقای دائمی کار خود فکر می‌کنند و مداوم در پی استراتژی‌های پیچیده برای رشد تجارت خودشان هستند. بهترین و عملی‌ترین استراتژی رشد، به پیشنهاد من اعمال صداقت و درستی در بستر کسب و کار است. مگر استراتژی رشد، چیزی به جُز باکیفیت و با ارزش بودن است؟ که آن‌هم با صداقت در عملکرد به دست می‌آید. یعنی اگر قرار است مثلاً طراحی سایتی انجام دهم، آن را به عالی‌ترین شکل به اتمام برسانم و به مشتری تحویل دهم و پشتیبانی عالی نیز انجام دهم.

در هیچ مرحله و هیچ کجای سایتم چیزی را کم نگذارم و کارم را بی‌عیب و نقص طبق قرارداد تحویل دهم. یعنی اینکه با مشتری خودم رو راست و صادق باشم و از تمام مسائلی که ممکن است برای سایتش پیش آید یا اتفاقات غیر منتظره‌ی در کمین، توضیحات لازم را داده باشم و همچنین منصفانه هزینه‌ای را در قبال کارم دریافت کرده باشم.

honesty in business 05 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

بخش ۵: شش سوالی که مدیران مشاغل از خود نمی‌پرسند!

به روزی فکر کنید که شما از هیچ چیز دور و برتان شاکی نیستید و از همه‌چیز راضی هستید. از کیفیت محصولاتی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید، از خدماتی که دریافت می‌کنید، چه روز با شکوه و آرامی! اصل و اساس هر چیزی که درست باشد، دیوارش تا ثریا هم بالا برود استوار و محکم است و دقیقاً داشتن صداقت، اساس کسب و کار است.

 1. آیا همه این‌ها از راستی و صداقت در کسب و کار فروشنده، تولید کننده و مدیران حاصل نمی‌شود؟
 2. اگر در تجارتم صداقت را رعایت کنم و نتیجه فوق‌العاده‌ای را به افراد و مخاطبین ارائه کنم، آیا مشتری و مخاطب همیشه در پی من نیست؟
 3. آیا مرا به دیگران پیشنهاد نمی‌کند؟
 4. آیا مشتاقانه منتظر خدمت بعدی یا محصول جدید شما نمی‌ماند؟
 5. آیا وفاداری خود را برای بودن در قلمرو شما و محصولات‌تان حفظ نمی‌کند؟
 6. آیا تمام این موارد به سود و رشد کسب و کارتان منجر نمی‌شود؟

 

بخش ۶: صداقت یک مزیت رقابتی

در دنیای بی‌کیفیت امروزی، داشتن کیفیت عالی و پشتیبانی در پاسخگویی به مشتریان، یکی از مزیت‌های رقابتی است که هر مدیر و تاجری می‌تواند از آن به نفع خودش استفاده کند. تجربه مشتری و مخاطب را از محصولات خودش لذت بخش‌تر کند و چه چیزی مهمتر از تجربه کاربری؟!

تجربه کاربر در استفاده از محصول و خدمات آن قدر مهم است که رشته‌ای تخصصی به نام طراحی تجربه کاربر یا UX Design چند سالی است در محیط‌های اینترنتی ‌تِرند شده است و همه به دنبال استفاده هر چه بیشتر از آن هستند. البته که طراحی تجربه کاربر فقط به بسترهای اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ، مربوط نیست و حتی می‌تواند در طراحی کاشی‌های زیر پای شما در پیاده‌رو توسط شهرداری هم استفاده شود!

honesty in business 06 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

٧: نحوه خلق تجربه کاربری رویایی

طراحی تجربه کاربری در یک کلام به این معناست که اگر من جای مخاطب یا مشتری باشم، چگونه فکر می‌کنم و چه رفتاری دارم؟ در حقیقت یعنی اگر من خودم کاربر باشم از تجربه این محصول لذت می‌برم؟ یا با آسودگی خاطر آن را مصرف می‌کنم؟

مثل همان جمله‌ای که در ابتدای تحقیق گفتم که هر قدر که برای خودم می‌خواهم و دوست دارم، برای دیگران نیز همان را انجام دهم و همان را بخواهم. حس خوب تجربه محصول یا خدمات شما، مشتری را وفادارتر و ماندگارتر می‌کند. این حس خوب از کجا می‌آید؟ از کیفیت و بی نقص بودن محصولات‌تان که بر پایه صداقت و درستی شما شکل گرفته است.

به جای صرف هزینه‌های هنگفت در ساخت تیزر و تبلیغات و القای حس خوب به مشتری، بیاییم کیفیت فرآورده و محصولات خودمان را بالاتر ببریم. رعایت راستی و پاکی را انجام دهیم و چیزی را کم نگذاریم. آن وقت کیفیت شما، خودش تیزری خوش آب و رنگ است که دل هر مصرف‌کننده‌ای را می‌بَرد! این یک قانون ساده است و نمی‌دانم چرا مدیران و صاحبان کارخانه‌ها، آن را رعایت نمی‌کنند! یک معادله ساده دارد:

محصولات باکیفیت و تبلیغات کم را جایگزین محصول بی‌کیفیت و تبلیغات گران و خوش آب و رنگ مهندسی شده برای جذب مخاطب کنید. در این حالت کیفیت خودش نام برندتان را فریاد می‌زند و به جای هزینه زیادی برای تبلیغات، همان هزینه را صرف ارتقاء کیفیت محصول و خدمات خود کنید.

تکنیک‌ها و ترفندهای بازاریابی، فروش و تبلیغات پُر هزینه رسانه‌ای، درمان موقتی بر درد تجارت‌های امروزی است و اعتبار شما با هیچ کدام از این‌ها ساخته نمی‌شود. تنها چیزی که اعتبار برند شما را می‌سازد، همان صداقت در کسب و کار خودتان است که منجر به محصولی بی‌نظیر یا خدمتی بی‌همتا می‌شود و برایتان مشتریان بی‌شمار می‌آورد.

این را بدانید که اعتبارتان را از مشتریان‌تان به دست می‌آورید که از تجربه محصول شما، حسی فوق‌العاده و تجربه خوبی داشته‌اند، نه بینندگانی که تبلیغ خوش و آب و رنگ رسانه‌ای شما را دیده‌اند. اگر مشتری پادشاه است یا شریک جیب شماست، آیا بهتر نیست که به او با صداقت کامل برخورد کنید؟

کدام تاجری با شریکش می‌تواند در بی‌صداقتی و ناراستی ادامه دهد؟

کدام پادشاهی است که می‌تواند تمام دروغ‌ها را تحمل کند و خم به ابرو نیاورد؟

اگر اینان شعار نیست و مشتری مدار هستید پس بسم الله، این گوی و این میدان.

اگر هم این جملات را در حد شعار و تبلیغات می‌دانید باید بگویم: شما کسب و کاری ندارید و به زودی هم همین تجارتی را که ساختید، نابود می‌شود.

honesty in business 07 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

بخش ٨: صداقت داشتن یا اعتبار داشتن؟

بعضی‌ها می‌گویند با صداقت داشتن و راست گفتن کارمان پیش نمی‌رود و تجارت‌مان رشد نمی‌کند. می‌گویند: باید مثل همه رفتار کرد، چون جامعه این را می‌پسندد و همه همین کار را می‌کنند و با صداقت و راستی به جایی نمی‌رسیم.

اما باید بدانید صداقت و اعتبار دو موضوع از هم جدا و بی‌ربط نیستند، بلکه دقیقاً به هم متصل و پیوسته هستند. نمی‌شود صداقت نداشت ولی اعتبار داشت. بالاخره مشتریان از شرکت‌های متقلب و بی‌کیفیت روی بر می‌گردانند. در دنیای کنونی که دنیای رسانه و دیتا و ارتباط است، محال است که خبری به جایی درز پیدا نکند و بی‌کیفیتی محصول یا خدماتی دست به دست نچرخد.

دنیای امروزی، دنیای اعتبار و ارزش است و هیچ کس برای شرکت بی‌اعتبار و بی‌نام و نشان ارزشی قائل نیست. حتی موتور جستجوی گوگل هم در الگوریتم‌های جدید خودش بر اساس اعتبار و خوش‌نامی به شرکت‌ها و سایت‌ها امتیاز و برتری می‌دهد. پس ببینید که اعتبار داشتن، آن‌هم بر اساس صداقت چقدر می‌تواند مقام و شایستگی شما را جابجا کند و بر اعتبار شما بیفزاید.

اگر شرکتی نوپا هستید و به دنبال راهی برای کسب اعتبار و افزایش خوش‌نامی خود در تلاشید، تنها راه موجود در جهان ‌همین راه است: بر اساس صداقت با مشتریان خود رفتار کنید و رشد و پیشرفتی جهشی را تجربه کنید. حتی شرکت‌های قدیمی هم می‌توانند از همین تکنیک استفاده کنند و رشد صعودی خودشان را شاهد باشند.

بیایید راست بگوییم و همان چیزی را که تولید کردیم را تبلیغ کنیم و در ارتقای کیفیت آن، روز به روز کوشا باشیم و از نظرات مشتریان نهراسیم. شکایت‌ها و نقدها می‌تواند دروازه‌ای ارزشمند را برای شما بگشاید تا از آن استفاده کنید و از همه مشتریان خود ممنون و متشکر باشید که نظرات‌شان را برای بهتر شدن کیفیت عملکرد شما بیان می‌کنند. آن‌ها در گفتارشان صداقت دارند، بیایید شما هم در عملکردتان صداقت داشته باشید و مشتری را راضی و خوشنود کنید.


 

بخش ٩: ضمانت و صداقت

حتماً بارها از شرکت‌هایی شنیده‌اید که کارشان را آن‌قدر قبول دارند که حاضرند محصول‌شان را به طور کامل از شما پس بگیرند و پول شما را هم به طور کامل پس دهند. همیشه در حسرت این بوده‌اید که ‌ای کاش طرف حساب آن‌ها بودید!

ضمانت بدین معناست که شرکت سازنده با اطمینان کامل، محصول خود را تولید کرده است و هیچ کجا کم نگذاشته است و با مشتریانش صادق و رو راست است. اگر همه افراد از کار خودشان مطمئن باشند، همچنین ضمانتی را اعلام می‌کنند. چون می‌دانند که ایراد از جنس و کالا و خدمات‌شان نیست و تمام جوانب صداقت کسب و کارشان را در آن رعایت کرده‌اند.

پس با خیال راحت جنسش را ارائه می‌کند و اگر ذره‌ای به محصول خود مطمئن نباشد، آن را ضمانت نمی‌کند. که باز هم می‌شود، نتیجه گرفت که در تولید یا ارائه خدمت، کم گذاشته شده است و امانت‌داری صورت نگرفته است. شما نیز در هر پُست و مقامی که هستید، کار خود را ضمانت کنید. حتی اگر کارمند فعال بخشی از شرکت‌تان هستید، می‌توانید کار و وظیفه خودتان را ضمانت کنید. وقتی حرف از ضمانت وسط می‌آید، می‌بینید که خیلی از افراد فرار می‌کنند تا دیگر شما را نبینند و این برای شما باز به معنای نداشتن صداقت و راستی در کار است.

 

honesty in business 08 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]


 

بخش ١٠: انواع صداقت در کسب و کار

می‌توان صداقت در کسب و کار را به چند زمینه تقسیم نمود، ولی باز همه آن‌ها به یکجا ختم می‌شوند:

 • صداقت در گفتار
 • صداقت در رفتار و برخوردها
 • صداقت در قرارداد
 • صداقت در تبلیغات
 • صداقت در تضمین
 • صداقت در عملکرد
 • صداقت در فروش
 • صداقت در پشتیبانی و خدمات بعد از فروش

رعایت تمام این موارد از هوشمندی یک مدیر دانا و خواهان رشد و ارتقاء است که می‌بایست در نوشتن اساس‌نامه شرکت، آن‌ها را ذکر کند. همه موارد بالا را از تمام مدیران و کارمندان و کارکنان خود انتظار داشته باشد. بنا شدن تجارت بر اساس صداقت و پاکی و درستی از ارزش‌های هر شرکت و مجموعه‌ای است که قطعاً مشتریان نیز آن را در عمل و گفتار مشاهده خواهند کرد و بر ارزش و اعتبار شرکت افزوده می‌شود.

honesty in business 09 - تحقیق ٨: روش‌ های بسترسازی صداقت در کسب و کار [نتیجه یک مشاوره]

پیشنهادم به همه افراد و خوانندگان این تحقیق این است که از همین الان و بدون نیاز به هیچ دلیلی، تصمیم بگیریم که صداقت را وارد زندگی، عملکرد و اقتصاد خود کنیم و نتیجه را ببینیم. قطعاً پُر سودترین عملکرد همه عمرمان را خواهیم داشت! این سود، تضمینی است و هیچ موقع از آن کاسته نخواهد شد و روز به روز نیز بر اعتبار، آبرو و ارزش‌مان افزوده می‌شود. 
 
 
 

 

کلیپ بعدی : ارتباط صداقت با سود مالی

برای دریافت رایگان قسمت نوزدهم سفر به دنیای کسب و کار ایمیل خود را وارد کنید

 

دوست عزیز، پیشنهاد می کنم از قسمت اول سریال رایگان « سفر به دنیای کسب و کار » را ببینید.


اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

5 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • موضوع بسیار عالی و مهمی رو مطرح کردید. ممنون از اینکه ساده و صریح اصول رو مطرح میکنید و با مثال های عالی موضوع رو شفاف میکنید.
  لطفا در مورد تجربه کاربری بیشتر توضیح بدهید. تجربه کاربری عالی در زمینه معماری چطور حاصل میشه؟

  • سلام
   ممنونم از توجهتون
   تجربه کاربری در حقیقت تجربه خودتان از استفاده از محصول یا خدمات دریافتی است. یعنی اگر خودتان را به جای مخاطب تان بگذارید دوست دارید در چه سطحی خدمات دریافت کنید یا چه تجربه ای را از استفاده در محصول داشته باشید. هر چه که به ذهنتان رسید را در زمینه معماری پرورش دهید و به تکامل برسانید و از همین الگو در تمام خدمات تان استفاده کنید
   به زودی در تحقیق مشتری کیست بیشتر از این موضوع مینویسم، حتما مقاله بعدی را بخوانید و نظرتان را برای من بنویسید

  • به محض تکمیل سایر قسمت ها حتما به صورت همگانی ایمیل خواهد شد خودکار. قسمت های بعدی در دست ساخت هستند .به زودی منتشر خواهند شد

دیدگاهتان را بنویسید

مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.

error: