بلاگ

گام چهارم – سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]

اگر هر دقیقه از سرمایه کسب و کار شما بگذرد، از ارزش پول کاسته می شود. تمرکزتان را بر روی پول سازی بیشتر قرار دهید تا پول سوزی. بیاموزید گردش مالی یک تخصص، خارج از تحصیلات دانشگاه و کتاب های اقتصاد و ثروت است.

آنچه که تجارت های نوپا درگیرش هستند، مسئله سرمایه اولیه می باشد. همه مردم مسیری را انتخاب کرده اند و نتیجه انتخاب هایشان را دریافت می کنند. انتخاب شما چیست؟ مسیر رفته شده توسط مردم یا مسیر دلخواه خودتان؟ در این بخش با ما همراه باشید تا درک های عظیم تری برایتان صورت بگیرد.

 

سرفصل مقاله:
• قسمت اول : تعریف سرمایه در کسب و کار
• قسمت دوم : فاکتورهایی که به سرمایه نیاز دارد
• قسمت سوم : سرمایه کسب و کار شما
• قسمت چهارم : نحوه یافتن سرمایه گذار برای کسب و  کارتان
• قسمت پنجم : رابطه سرمایه با ریسک پذیری
• قسمت ششم : نحوه از بین بردن ترس از نابودی سرمایه
• قسمت هفتم : چگونگی به جریان انداختن سرمایه مناسب
• قسمت هشتم : نحوه محاسبه بازگشت سرمایه
• قسمت نهم : بازه زمانی بازگشت سرمایه به صندوق شغلی تان
• قسمت دهم : دلایل نابود شدن سرمایه اولیه در یک شغل
• قسمت یازدهم : نحوه توسعه سرمایه کسب و کار

 

 

قسمت اول – تعریف سرمایه در کسب و کار

سرمایه اولیه، برای شروع هر کاری لازم و ضروری است. شما به راه‌اندازی هرشغلی که فکر کنید، حتی کاری در خانه به سرمایه نیاز دارید هر قدر کم ولی باز به سرمایه‌ای نیاز است. چه‌کاری را می‌توانید با سرمایه صفر راه‌اندازی کنید؟ حتی اگر بگویید مثلاً کار من این است که جستجو در اینترنت انجام دهم و نتیجه را به مشتری تحویل می‌دهم، بازهم شامل هزینه‌هایی است.

 

مثلاً همان اینترنتی که استفاده کردید یا همان مصرف برقی که داشتید، این ها جزو هزینه‌ها هستند که باید پرداخت شوند. بنابراین باید بدانید برای راه‌اندازی یک کسب و کار، به سرمایه‌ای برای راه‌اندازی یا پرداخت هزینه‌ها نیاز دارید. شاید شما به دنبال شغلی باشید که نیاز به هیچ سرمایه‌ای نداشته باشد یا این‌گونه در اینترنت ببینید که نوشته‌اند ٢٠ کسب و کار با راه‌اندازی بدون سرمایه! خوب این هم تبلیغی بیش نیست.

 

چون اگر کاری حتی سرمایه‌ای برای شروع نیاز نداشته باشد ولی هزینه داشته باشد، آن هزینه‌ها را چگونه باید در چند ماه اول پرداخت کرد؟ مگر اینکه شخص دیگری برای شما هزینه‌ها را پرداخت کند. دانستن اینکه راه‌اندازی هر تجارت و کاری، سرمایه اولیه خودش را نیاز دارد به شما کمک می‌کند تا با دید بازتری، دست به انتخاب بزنید و طرح خود را مبتنی بر واقعیت بنویسید، نه تصورات واهی! شاید شما سرمایه‌ اولیه را، از قبل پس‌انداز کرده باشید و حالا که طرح تان مشخص‌شده است، می‌خواهید از آن استفاده کنید. شاید شخصی می‌خواهد شما را پشتیبانی کند تا نتیجه کارتان را ببیند.

 

شاید والدین شما می‌خواهند، سرمایه لازم را دراختیار شما قرار دهند و ممکن است راه‌های دیگری را برای تأمین سرمایه داشته باشید. در هر صورت باید بدانید که هر چیزی که به‌عنوان سرمایه به دست شما می‌رسد، ارزشمند است و باید در نگهداری و بازسازی آن کوشا باشید و قدر و ارزش آن را بدانید. باید بدانید که این سرمایه را باید بسازید و آن را پس دهید. حال بستگی به طرح تان دارد که در چه مدتی می‌توانید آن را بسازید.

 

اما نکته مهم موردنظر، این است که هیچ‌گاه خودتان را از ابتدای شروع طرح درگیر بدهی نکنید و برای خودتان بازپرداخت‌های بالا نتراشید. شما می‌توانید از طرح تان یک نمونه کوچک را پیاده‌سازی کنید و نتیجه را ببینید و بعد دست به گسترش آن بزنید. چون به‌هرحال شاید افرادی سرمایه اولیه را نداشته باشند ولی طرح خوبی برای انجام کار داشته باشند.

banner - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]

 

پیشنهاد ما: در ابتدای کار، هیچگاه از کسی پول قرض نکنید یا وام نگیرید.

 

 


قسمت دوم – فاکتورهایی که به سرمایه نیاز دارد

بسته به اینکه شغلِ انتخابی و حرفه شما چیست و طرحی که نوشته‌اید شامل چه مواردی می‌شود، فاکتورها می‌تواند متفاوت باشد. خرید مواد اولیه برای طرحی که دارید، هزینه است و برای طرح دیگر اجاره مکان موردنیاز، سرمایه نیاز دارد و برای طرحی دیگر آموزش و هزینه‌های کسبِ تخصص، شامل هزینه می‌شود.

 

اگر طرحی دارای فاز تحقیقاتی باشد تا رسیدن به نتیجه موردنظر، باید هزینه‌های جاری خودش را پرداخت کند اما به‌طور کلی آنچه در راه‌اندازی هر کسب و کاری به نظر می‌رسد، این است که هر کاری شامل هزینه‌ها و مخارجی است که در همان ابتدا باید تأمین شود.

 

پیشنهاد ما: قبل از راه اندازی شغل دلخواه تان، در مورد سرمایه آن کار تفکر کنید.

 

 


قسمت سوم – سرمایه کسب و کار شما

 شاید اینکه گفته می‌شود هر کسب و کاری نیاز به سرمایه دارد، ذهن مان فقط به امور مالی فکر می کند تا به تأمین مالی بپردازد. اما واقعیت امر این است که همان‌قدر که پول مهم است، سرمایه انسانی و نیروی کار نیز مهم است. از همه مهم‌تر سرمایه شما، در درون شما نهفته است. همان عشق و علاقه به کاری که دارید، اولین سرمایه‌ای است که دارید.

 

تخصص و دانشِ شما، سرمایه‌های دیگری در کار شما هستند. برای خودتان و سرمایه‌ای که در کارتان می‌گذارید، ارزش قائل شوید. مثلاً هنر یک هنرمند، سرمایه کاری اوست زیرا تا آن هنر و آن هنرمند وجود نداشته باشد، کاری انجام نخواهد شد. کارمندان آموزش‌دیده یک مجموعه از دیگر سرمایه‌های کاری هستند که همانند سرمایه، باید حفظ شوند.

 

همان‌طور که گفته شد پیش از سرمایه بیرونی، شما سرمایه‌ای درونی دارید که بدونِ وجود آن، اصلاً حرکتی انجام نمی‌شود و کاری صورت نمی‌پذیرد. پس اولین سرمایه کسب و کار، شما هستید. این را در اول مقاله نگفتیم چون اساسِ شروع هر کاری همین مورد است و قبلاً راجع به آن نوشته‌ایم. آنچه باعث رونق کسب و کارتان می شود، سرمایه مالی نیست بلکه سرمایه‌ درونی است که همه باید با آن شروع کنند. شما دارای نیروی جنبشی هستید که می‌توانید جریان پول را به سمت خودتان به جنبش و حرکت درآورید.

 

اگر قانون‌های ذکرشده در گام های پیشین را مطالعه و رعایت کرده باشید، یعنی دو سرمایه را در کنار هم می‌گذارید تا نتیجه را مشاهده کنید:

سرمایه درونی + سرمایه بیرونی = نتیجه خارق‌العاده از کسب و کار

 

 

اگر هنوز گام اول را مطالعه نکرده اید، پیشنهاد می کنیم که حتماً آنرا بخوانید!

گام اول – درک مفاهیم کسب و کار [بررسی دو قانون بنیادی تجارت]

 

بدون هر کدام، پایه‌های کارتان ناقص است. قبل از هر چیز و اقدام به هر کاری، به این بیندیشید که چگونه پایه‌ریزی تجارت تان بر اساس علاقه و عشق درونی‌تان، می‌تواند صورت بگیرد و بعد دست به اقدام بزنید.

 

پیشنهاد ما: نیت انجام هر عملی مهم است. نیت عملِ شما و انتخابِ کسب و کارتان چیست؟ اگر بر مبنای نیاز است، حتماً سری به تحقیقات گام های قبلی بزنید و راه درست را انتخاب کنید.

 

 

Business capital 01 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]


قسمت چهارم – نحوه یافتن سرمایه گذار برای کسب و  کارتان

 • منابع سرمایه یک تجارت، چه هستند؟
 • تأمین مالی یک طرح، همان‌طور که گفتیم مهم است اما از کجا تأمین می‌شود؟

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم اینکه در ابتدای امر، خودتان را اسیر بدهی‌های مختلف کنید، اشتباه است. تا حد امکان از گرفتن وام و پرداخت اقساط، آن‌هم در مراحل اولیه بپرهیزید. شاید بتوانید وامی بگیرید که تا چندین ماه به شما فرصت استراحت می‌دهند. اگر این فرصت مطابق با طرح تان است تا مثلاً بتوانید نمونه اولیه را برای فروش آماده کنید، می‌توانید از آن استفاده کنید. یا شاید بتوانید اشخاصی علاقه‌مند را به حوزه کاری خودتان پیدا کنید و آنان مشتاق به سرمایه‌گذاری بر روی طرح و نتیجه طرح تان باشند. اما باید قوانین و شرط‌های آنان را به‌دقت مطالعه کنید.

 

امروزه جلسات و گردهمایی‌هایی وجود دارد که می‌توانید، طرح تان را ارائه کنید و راجع به آن توضیحاتی دهید تا سرمایه‌گذارانِ حاضر در جلسه، بر روی طرح شما تصمیم بگیرند. این روند به استارت آپ معروف است و حتماً بر پایه یک ایده جدید و ابداعی تازه، شکل می‌گیرد. اما هر کسب و کاری، لزوماً استارت آپ نیست و می‌تواند ایده نو و بدیعی نداشته باشد. ولی می‌تواند مشتری‌های بیشتری را جذب کند یا در جامعه اثرگذاری بیشتری ایجاد کند.

 

راه‌های تأمین مالی برای طرح تان زیاد هستند که به انتخاب خودتان بستگی دارد. مثلاً چند نفر شریک شوید و از سرمایه اندک خود شروع کنید. یا سرمایه اندکی را از چندین نفر جمع کنید و آنان را در سود خود مشارکت دهید. یا از دانشگاه‌ها و مجموعه‌های سرمایه‌گذار، بر روی طرح‌ها استفاده کنید.

 

پیشنهاد ما: با سرمایه مالی اندک شروع کنید و طرح تان را در نمونه‌ای کوچک اجرا کرده و بعد آن را گسترش دهید و بزرگ کنید تا به طرح اصلی خودتان برسد.

 


قسمت پنجم – رابطه سرمایه با ریسک پذیری

سرمایه به دست آمده برای اجرای طرح تان ،سرمایه با ارزشی است که نباید دچار خسارت شود و همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، باید آن را به نقطه اول برسانید و آن را پس دهید. قدرت ریسک داشتن و ریسک کردن، لازمه یک کار پُر جنب‌وجوش است اما تا چه میزان ریسک قابل‌درک است؟ تا چه حد می‌توانیم ریسک کنیم؟

 

ریسک کردن در ابتدای کار و راه‌اندازی و پیشنهادات خیلی بزرگ را قبول کردن، آن‌هم زمانی که شما هنوز ابتدای راه هستید، قطعاً منجر به شکست خواهد شد. این را مدنظر داشته باشید که تا کار شما به ثبات نرسیده است و شما خودتان به اطمینانی از درآمد و کار خودتان نرسیده اید، قدرت ریسک بزرگی را نخواهید داشت.

 

ریسک یعنی چیزی که انتهایش بر شما معلوم نیست و احتمال پیروز شدن در آن، ۵٠ % است و نصف، احتمال شکست خوردن دارد. یا اینکه به‌جایی رسیده‌اید که می‌توانید میزان سهم پیروزی خود را بیشتر کنید تا سهم شکست را. اینگونه می‌توان بر ریسک کردن و قدمِ بزرگ برداشتن، اطمینان کرد.

 

البته بلندپروازی را نباید با ریسک اشتباه گرفت. همیشه بلندپروازی را در جایگاه منفی به کار می‌برند و نشان‌دهنده این است که شخص در ‌جایگاه فعلی خود، اندیشه درستی ندارد و در آرزوها و خواب ‌وخیالش است. اما ریسک کردن با توجه به موقعیت حاضرِ شرایط کاری و پیش‌بینی‌های چندماه آینده، باید صورت گیرید

 

پیشنهاد ما:  در چندماه ابتدایی شروع و راه‌اندازی کار، قدم‌های بزرگ و پُر ریسک را کنار بگذارید.

 

 

Business capital 02 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]


قسمت ششم – نحوه از بین بردن ترس از نابودی سرمایه

 همیشه ترس‌ها، موانعِ بازدارنده‌ای در کارها هستند که ما را به جلو سوق نمی‌دهند و ما را در همان جای فعلی و شاید عقب‌تر از آن نگه می‌دارند. اگر ترسی از بازگشت سرمایه دارید، اصلاً چرا کاری را شروع می‌کنید؟ اگر در خودتان آن‌قدر توان و همت بازگشت سرمایه را نمی‌بینید، بهتر است پا در این راه نگذارید. این را همیشه مدنظر داشته باشید که درست شروع کردن و بر پایه عشق درون بودن، جریان کاری را به همراه دارد و اگر درست شروع کردید، هیچ‌گاه ترس از دست دادن یا ضرر و شکست نداشته باشید.

 

اما در دنیای واقعیت، نوشتن طرح برای همین است که بر ترس‌هایتان غلبه کنید. چون طرح پیش‌بینی نسبی از آینده دارد و با محاسبات تقریبی که انجام می‌دهید، دید بهتری از طرح و کار خود به دست می‌آورید. درست است که طرح کسب و کار فقط پیش‌بینی هستند و شاید در عمل درست نباشند. برای همین است که می گوییم مدام آن‌ها را بازبینی کنید تا به عمل و عملیاتی بودن نزدیک شوند. ولی در عین حال می‌تواند به ما توقع و انتظار درستی از درآمد و سود بدهد.

 

در نوشتن طرح و محاسبات اغراق نکنید و بر پایه واقعیت و منطق، اعداد و ارقام را بنویسید. این کار در ابتدا از هر چیز، برای خودتان خوب است زیرا دیدی واقعی و نه توهمی به شما می‌دهد. اگر با ترس کاری را شروع کنید، آن را پیش نخواهید برد و به‌جای پیشرفت مدام درجا می‌زنید. تازه این در بهترین حالت است و در بدترین شرایط مانند ٨۵ % کسب و کارهای دیگر، مدام پسرفت می‌کنید.

 

شروع هر کاری نیاز به جسارت و نترس بودن دارد. اگر در حال ترسیدن هستید، بهتر است گام بعدی را برندارید تا زمانی که خودتان را قانع کنید که می‌توانید این کار را به سرانجام برسانید. اگر آن‌طرف ترس‌ها، قدم گذاشتید و فراتر از آن رفتید، می‌شود گفت شما گام بزرگی را برداشتید که به موفقیت شما منجر می‌شود.

 

پیشنهاد ما: ابتدا به درون خود بنگرید و تمام ترس هایی که دارید را بنویسید تا مشخص شود درون تان چه خبر است!

 

 

Business capital 03 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]


قسمت هفتم – چگونگی به جریان انداختن سرمایه مناسب

شغل شما هر چه که هست و هر کاری که دارید انجام می‌دهید، باید جریانی از نقدینگی داشته باشد. اینکه شما سرمایه‌ای به دست آوردید تا اینجای کار مهم نیست، اینکه از این به بعد چگونه می‌خواهید با آن جریان پول و درآمد را حفظ کنید، مهم است.

 • برای این‌که دچار رکود و سکون نشوید چه‌کار می‌کنید؟
 • برای اینکه جریان از حرکت بازنایستد، باید چه‌کارهایی را انجام داد؟

 

برخی افراد فکر می‌کنند پولی که برای خرج کردن وجود دارد، پس جریان نقدینگی انجام گرفته است. در ادامه مقاله متوجه می شوید که چنین نیست و دخل‌وخرج را باید از هم جدا کنید. استراتژی شما برای حفظ سرمایه و داشتن درآمد، مهم است. آن چیزی که در طرح تان نوشته می‌شود باید بر پایه حفظ سرمایه و خرج کردن به میزان لازم باشد و نه تمام کردن سرمایه اولیه و صفر کردن آن.

 

سعی کنید همیشه طرح تان را برای این موارد بنویسید و جریان درست و منطقی از پول را در نظر بگیرید.  هر چه زودتر به درآمد برسید این اتفاق خوشایند، برای شما زودتر رخ می‌دهد و البته هر چه زودتر به سوددهی برسید، این اتفاق خوشایندتر می‌شود. شما می‌توانید همان سود حاصل از کارتان را نیز سرمایه‌ای برای کارتان قرار دهید و هر چه سود کسب می‌کنید، باز در چرخه تجارت خودتان وارد کنید تا اینکه جایی برای خرج کردن پیدا کنید. جریان درست سرمایه در کارتان این‌گونه برقرار می‌شود.

 

 

پیشنهاد ما: برای چرخش پول در کسب و کارتان، از سرمایه سودی که کسب می کنید بهره ببرید.

 

Business capital 04 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]


قسمت هشتم – نحوه محاسبه بازگشت سرمایه

 طرح شما باید به‌گونه‌ای باشد که در یک بازه سه تا شش‌ماهه به درآمد مالی برسد و نمونه اولیه را تولید کرده باشید یا کالای موردنظرتان را فروخته باشید یا خدمت موردنظرتان را انجام داده و از آن درامدی کسب کرده باشید. در ابتدای راه‌اندازی کارتان سعی کنید تا این بازه را به‌طور متوسط اجرا کنید و فرصت خوبی است، برای نتیجه گرفتن شما از طرحی که نوشتید. این بازه زمانی، بازه متوسطی است که از اجرای طرح‌ها به دست آمده است و می‌توانید خودتان را به نتیجه برسانید.

 

بعد از نوشتن طرح و محاسباتی که در طرح انجام می‌دهید، دو عددی را که باید به دست آورید این‌ها هستند:

 • چه زمانی می‌توانید با توجه به شرایط سرمایه اولیه را پس دهید؟
 • چه زمانی سوددهی طرح تان انجام می‌شود؟

 

تا زمانی که درآمد و هزینه‌ها باهم برابر هستند و یا هزینه‌ها از درآمدتان بیشتر است، شما سودی نکردید و باید تلاش تان را برای پیشی گرفتن درآمد از هزینه‌ها انجام دهید. بازه سوددهی را محاسبه کنید تا به میزان سرمایه اولیه شما برسد. این نکته را موردتوجه قرار دهید که سود ماه اول با سود ماه دوم و سوم برابر نیست، زیرا شما کار تازه‌ای را شروع کرده اید و تلاش تان را برای سوددهی بیشتر انجام می‌دهید.

 

پس باید نسبت رشد سودتان را در هرماه افزایش دهید چون تجاربی کسب می‌کنید، مشتریان بیشتری به دست می آورید و تبلیغات انجام می‌دهید. با توجه به نرخ ثابتی از رشد کسب تان، می‌توانید محاسبه کنید که در چه زمانی می‌توانید سرمایه اولیه را به دست آورید و حتی بر آن بیفزایید.

 

Business capital 05 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]


قسمت نهم – بازه زمانی بازگشت سرمایه به صندوق شغلی تان

 معمولاً نمی‌شود به‌طور دقیق بازه زمانی را برای همه تعیین کرد و گفت اگر هر کاری را شروع کنید، بعد از مدت مثلاً یک سال این سرمایه بازگشت دارد. خیلی بستگی به نحوه کار شما، هدف‌گذاری، طرح شما و خیلی موارد دیگر دارد اما هر چه بتوانید این بازه زمانی را کوتاه‌تر کنید، به نفع شماست و هم به نفع کسانی که برای شما سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

البته تحت‌فشار و جو دیگران این محاسبات را انجام ندهید، گفتیم که بر مبنای واقعیت بازار طرح تان را بنویسید و اجرایی کنید و در زمان اجرا شدن، دوباره محاسبات را بازنگری کنید و اگر لازم است عددی عوض شود، آن را عوض کنید و محاسبات را بر پایه اعداد جدیدی که در حین کار به دست آورده‌اید، بنویسید.

 

پیشنهاد ما: برای کسب و کارهای کوچک، بازه بازگشت سرمایه را بین یک تا دو سال در نظر بگیرید ولی بازهم نمی‌توان برای همه کارها از این زمان استفاده کرد.

 

Business capital 06 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]


قسمت دهم – دلایل نابود شدن سرمایه اولیه در یک شغل

 یکی از این دلایل، بلندپروازی‌های بیشمار در ابتدای کار است. یکی دیگر از دلایل، طرح را بر مبنای تصورات و نه واقعیت عملی و حقیقت جاری در جامعه نوشتن است. به دست آوردن اعداد موهومی برای جلب نظر کردن سرمایه‌گذاران که بر روی خود و تصورتان نیز اثرگذار است. داشتن هزینه‌ای سنگین جاری و نداشتن درآمد، یکی دیگر از دلایل نابودی است. اینکه مدام از جیب خودتان مبلغی را بپردازید و درآمدی نداشته باشید، به‌زودی جیب تان خالی می‌شود و نه تنها درآمدی ندارید بلکه پولی هم برای خرج کردن ندارید.

 

در ابتدای کار برای خرید کردن و پرداخت هزینه‌ها، جوری هزینه‌ها را مدیریت کنید که سرمایه‌تان برای مدت شش ماه یا بیشتر حفظ شود و بتوانید تا آن زمان بدون نگرانی خرج کنید. اینکه در ابتدای راه همه سرمایه خود را خرج کنید، اشتباه است زیرا شما تا چند ماه اول که به درآمد برسید، به سرمایه‌ای هر چند اندک نیاز دارید.

 

می‌توانید خرید کردن و یا تهیه مواد اولیه را در چند فاز انجام دهید تا در همان ابتدا بدون سرمایه باقی نمانید. اگر شما تاکنون کسب و کاری راه‌اندازی کرده‌اید و سرمایه اولیه را نابود کردید، برایمان از تجربیات خود بنویسید و دلایل آن را بگویید.

 

پیشنهاد ما: در بخش نظرات بنویسید که اگر چه‌کاری را انجام نمی‌دادید، سرمایه اولیه شما حفظ می‌شد؟

 

 


قسمت یازدهم – نحوه توسعه سرمایه کسب و کار

یکی از اهداف تجارت تان باید همین مورد باشد. یعنی توسعه سرمایه برای گسترش کسب و کارتان، که هدفی همیشگی و طولانی‌مدت است. جزو اهداف بلندمدت خود، حتماً این مورد را بنویسید و برای رسیدن به این هدف تلاش کنید. بنویسید که چه‌کارهایی باید انجام دهید تا به این هدف دست پیدا کنید و آن را در گام‌های کوچک‌تر تقسیم‌بندی نمایید.

 

اما نکته مهم این است که شما بتوانید ابتدا در کارتان به ثبات و درآمدی ثابت برسید و بعد از آن، برای گسترش تجارت تان قدم بردارید. اگر هنوز به این مرحله نرسیدید، تصمیم برای گسترش دادن کسب و کار، تصمیمی اشتباه است. چگونه می‌توانید گسترشی را انجام دهید، درحالی‌که هنوز به مرحله‌ای نرسیدید که بتوانید قاطع و کامل، از درآمد و سود خود صحبت کنید. یکی از راه‌های گسترش که پیش‌تر گفتیم، این است که سود خود را دوباره در همین کار سرمایه‌گذاری کنید و علاوه بر سرمایه اولیه‌ای که به دست آوردید، حالا بر روی سرمایه + سود کار کنید.

 

همچنین اگر به نقطه سوددهی خوبی رسیده‌اید، می‌توانید باز برای جذب سرمایه از دیگران یا از آشنایان، اقدام کنید. ولی باید در محاسبات بازگشت سرمایه ثانویه، را هم حساب کنید که چون در نقطه سوددهی هستید، دیگر این کار برای شما راحت تر است.

 

امور مالی و محاسبات و رسیدن به مکانی در کار که درآمد و هزینه‌ها برابر باشند، کار ساده‌ای نیست و باید برای رسیدن به این نقطه، سرمایه‌های خودتان را به نحو احسن خرج کنید. گام اولیه خودتان را در اهداف رسیدن به نقطه صفر یا برابری هزینه و درآمد بگذارید و بعد گام بعدی را افزایش درآمد و سوددهی در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن گام بردارید.

 

پیشنهاد ما: این است که خودتان را در ابتدای راه، بدهکار نکنید. سعی کنید از راه‌هایی غیر از وام گرفتن با بهره و سود، برای جذب سرمایه استفاده کنید.

 

Business capital 07 - گام چهارم - سرمایه کسب و کار [راهنمای فرمول رشد سرمایه تجارت]سوال ما از شما این است: اکنون کجای دنیا هستید و به چه چیزی فکر می کنید؟

 


همه گام های کسب و کار:

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

5 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • ممنون از راهکارهای مفیدتون. امکانش هست در مورد طرح و سرمایه م با شما مشورت کنم؟

  • خواهش میکنم. بله مشاوره امکان پذیر است اما برای مشاوره ابتدا باید تست آنالیز اقتصادی کسب و کار را انجام داده باشید تا هم شناختی ابتدایی از روند شغلی تان داشته باشیم و هم اینکه بدانیم که با چه کسی گفتگو خواهیم کرد و از پاسخ های این آنالیز متوجه می شویم که در کدام بخش ها باید بیشتر مشاوره بدهیم.
   جهت مشاوره در بخش تماس با ما یک ایمیل ارسال کنید تا وقت مشاوره برایتان ایمیل کنیم تا بتوانید از این مورد بهره ببرید.

 • سلام ودرود
  راستش فکر نمی کردم که یک خانم وتیمش بتواند مطالبی به این کیفیت بنویسد
  سایت از فونت وقلم مناسب برخوردار است.
  کاربر در موقع استفاده از مطالب راحت است ومجبور به استفاده از بلوک تبلیغات و کلیدهای اضافی نیست.
  البته چند مورد هم برطرف بشود بهتر خواهد بود.
  گام اخر لود نشد
  در مورد علاقه به کار نوشته بودید.
  این مساله همیشه روشن نیست یعنی همه افراد نمی توانند کار مورد علاقه را پیدا کنند زیرا در گذر زمان علایق شغلی تغییر خواهد کرد
  بهتر است افراد کارها را با علاقه انجام بدهند تا اینکه کار مورد علاقه پیدا کنند.
  میتوانید در هرقسمت مشاور خودتان را به صورت الگوریتم ارائه کنید شاید جذابتر بشود.
  یکسری از مطالب کلی است وکمکی به کاربران نمی کند.
  اگر در بیان مفاهیم وکلمات متعارف که معنای خاصی در کسب و کار می دهد رعایت شود بهتر است.
  ممنون وسال نو مبارک

  • سلام جناب محمدی عزیز
   سال نو بر شما هم مبارک
   متشکرم از حسن نظرتون و مواردی که ذکر کردید
   علاقه داشتن به انجام هر کاری با کارکردن با علاقه و عشق درونی خیلی متفاوت هست و دو دنیای متفاوت را تشکیل میدهند . تمام سعیم در مشاوره هام در این بوده و هست که افراد راه اصلی که همان عشق و علاقه اصلیشون هست را پیدا کنند، وقتی عشقی در میان باشد دیگر خستگی و فرسودگی معنایی ندارد . چون کار و زندگی دیگر خط مرزی ندارد که بخواهیم تفکیکی برایش قائل شویم
   در حقیقت سرمایه اصلی هر کسب و کاری بر خلاف تصور عموم، خودتان و عشق درونی تان است نه پول و سرمایه و وام و…. .
   شما عشق و علاقه خودتون را پیدا کردید؟ آیا در حال حاضر با علاقه دارید کار میکنید یا صرفا کاری را انجام میدهید که سعی میکنید علاقه خودتون را در آن حفظ کنید؟

   پیشنهادم این هست که حتما مقالات نوشته شده از آخرین نتایج تحقیقاتی تیم طرح نور را هم مطالعه کنید
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.

error: